Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

X

Yazar: iori yagami

İçindekiler

Japonca adı: X
İngilizce adı: X
Yapıt: Anime (24 Bölüm Tv Serisi, 1 Bölüm OAV, Film, Müzik Video), Manga (Devam ediyor.)
Mangaka: Clamp
Yönetmen: Yoshiaki Kawajiri
Karakter Dizaynı: Yoshinori Kanemori
Orjinal seslendirme: Kenichi Suzumura (Kamui), Junichi Suwabe (Fuuma), Mamiko Noto (Kotori), Houko Kuwashima (Satsuki Yatouji), Kumi Sakuma (Yuzuriha Nekoi), Masaki Aizawa (Kusanagi Shiyuu), Tomokazu Sugita (Subaru Sumeragi), Otoya Kawano (Seishirou Sakurazuka)
Tür: Shoujo, FantastikX'E GİRİŞ:

X (X-1999), 1992 yılında CLAMP tarafından yapımına başlanan ve halen günümüze kadar devam eden, mükemmel karakterlere ve mükemmel bir hikayeye sahip olan harika bir mangadır.

Fakat X'in zamanla bu kadar ilgi görmesi ve bu kadar popüler hale gelmesi; onun sadece manga olarak kalmamasını, bir animasyon müzik videosu, bir animasyon sinema filmi ve TV anime serisi gibi yapımlar haline gelmesini sağlamıştır.

Ayrıca karakterlerin kendi hikayelerinin ve karakterler arası ilişkilerin çok iyi ve çok detaylı işlendiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

X'i "CLAMP in WONDERLAND"te de görmeniz mümkün ^_^ PSX için bir video oyunu da var ama ben hala oynayabilmiş değilim o oyunu :(

 

HİKAYE:

Sene 1999. En sonunda o gün çok yaklaşmıştır ve Shirou Kamui, annesinin ölümünden sonra, annesinin isteği üzerine kaderini takip ederek altı yıl önce ayrıldığı şehre yani Tokyo'ya geri döner. Ana kahramanımız Kamui, anlayacağınız üzere hikayede en büyük role sahip olan karakter. Çünkü dünyanın geleceğine karar verecek olan kişi Kamui'dir.

Bir tarafta dünyanın halinden ve gidişatından memnun olan Yedi Mühür (Cennetin Ejderleri), diğer tarafta ise dünyanın değişmek istediğine inanan Yedi Melek (Dünyanın Ejderleri)...

Bu iki grup, dünyanın geleceği için bir birbirleriyle savaşmak üzere Tokyo'ya gelirler.

İYİYE KARŞI KÖTÜ MÜ YOKSA İYİYE KARŞI İYİ Mİ?

Aslında her hangi bir taraf için şu iyi ve şu kötü diyemeyeceğim. Her iki taraf da iyiymiş gibi izlenim veriyorlar (Card Captor Sakura ve MKR'deki gibi burada da kötü kalpli karakter yok anlayacağınız [Debonair hariç tabii]).

Sadece farklı inançlara ve isteklere sahip oldukları için birbirleriyle çelişiyorlar ve isteklerini yerine getirmek için savaşma gereği duyuyorlar.

Yedi Mühür, dünyanın şu anki halinin korunmasını istemektedir ve dünyayı korumak için ellerinden geleni yapmak zorundadırlar.

Yedi Melek ise dünyanın değişmek istediğine inanmaktadırlar ve dünyanın şu anda içinde bulunduğu durumu yok edip zamanla yeni ve daha farklı bir düzen kurulması gerektiğini düşünmektedirler. (Özne ve yüklem uyuşmazlığı diye ben bu cümlelere derim işte :)). Bu yüzden çelişmeleri doğal tabii :)

Tüm bunların arasında kalan Kamui ise bu savaşta son sözü söyleyecek olan kişidir. Yedi Mühre katılarak dünyayı yok olmaktan kurtarabilir ve ya Yedi Meleğe katılarak dünyayı yok edebilir.

"KEKKAI BARRIER" NEDİR?

Daha önce de dediğim gibi Yedi Mührün görevi ve amacı dünyayı yıkımdan ve yok olmaktan korumaktır. Bu yüzden Yedi Mühür, "Kekkai" isimli bir kalkan oluşturma yeteneğine sahiptirler. Savaş bölgesinde yaratılan bu kalkan, o bölgeyi farklı bir boyuta dönüştürür.

Böylece etraftaki insanlar Kekkai içinde meydana gelen olayları göremezler ve etraftaki binalar ve diğer şeyler büyülerle ve diğer fantastik öğelerle bezenmiş savaşlardan herhangi bir zarar görseler dahi eğer kekkai oluşturan mühür ölmezse gerçek dünyada o zarar olmaz. (harika :D).Kekkai yapan Mühür, eğer yenilirse Kekkai de ortadan kaybolur ve savaşta zarar gören herşey gerçek dünyaya yansır. CLAMP'ın hayal gücüne ve dehasına bir kez daha hep birlikte şahit oluyoruz böylece.

X-TV ve X'in Filmi Arasındaki Farklılıklar (SPOILER İçermektedir):

-X-TV'de her şey çok detaylı işlenmiş, her karakterin öyküsüne değinilmiş. Filmde ise tüm olaylar oldu-bittiye getirilmiş.

-X-TV herkesin izleyebileceği türde yapılmış. Oldukça renkli, zevkli ve iç acıcı. Filmde ise atmosfer çok karanlık, savaşlar çok kanlı ve vahşet dolu. Kesinlikle
sadece yetişkinlere göre bir film.

-X-TV'de ve filmde yer alan pek çok olay birbirinden farklı şekilde gösterilmiş. Mesela X-TV'nin sonunda ölmeyen bir karakter, filmde daha en başlarda ölüyor.
Ayrıca X-TV'de kılıçları doğuranlar Kotori ile Fuma'nın annesi ve Kamui'nin teyzesiydi. Oysaki filmde iki kılıçtan birisini doğuran Kamui'nin annesi, diğerini doğuran da Kotori.

-X-TV'de dünyayı kurtaracak olan taraftakilere "Yedi Mühür (Seven Seals)", onların liderleri olacak olan Kamui'ye "Cennetin Ejderi" denmiş. Aynı şekilde dünyayı yok edecek olan taraftakilere "Yedi Melek (Seven Angels)" ve liderleri olan Kamui'ye "Dünyanın Ejderi" denilmiş. Oysaki filmde Mühürler, Cennetin Ejderleri ve Melekler de Dünyanın Ejderleri olarak gösterilmiş.

-Bir diğer uyuşmazlık ise X-TV'de Kigai Yuto'nun hem kendisi hem de filmdeki Watercaster Asagi Shougo rolünde olması.Yani filmde bulunan Shougo, mangada ve X-TV'de bulunmuyor. Onun yerine Kuzuki Kakyo eklenmiş Yedi Meleğe.

-X-TV'de kötü kalpli karakterler göremiyoruz ( şey aslında Fuma biraz kötü kalpli gibi :P); fakat filmde Dünyanın Ejderleri gerçekten kötü kalpli (bu sıfatı kullanmaktan nefret ediyorum ama...) gözüküyorlar.

-X-TV ve film biraz farklı şekilde sonlanıyorlar. Bunların nasıl olduğunu ben açıklamayacağım. Bulmak size kalıyor :)

X-TV ve film arasında bunlara benzer pek çok çelişkiyi görmek mümkün.

 

 

 

KAPANIŞ:
X, CLAMP'ın en çok ilgi gören yapımları arasında yer almaktadır. Aslında CLAMP'in her yapımı çok güzeldir; fakat X, benim için MKR ve Card Captor Sakura'dan sonraki en iyi CLAMP yapıtıdır. Ayrıca X-TV'nin hala ülkemizde gösterilmemiş olması da benim tarafımdan şiddetle kınanmaktadır. Umarım X-TV de tıpkı MKR ve Card Captor Sakura gibi bir gün Türk kanallarından birinde baştan sona gösterilir.

Bu kadar muhteşem bir yapımı ülkemizdeki tüm anime hayranları izlemeli diye düşünüyorum (elbette ki sevmeyenler de olacaktır ama...) CLAMP'in X mangasında gösterdiği çizim performansına diğer yapımlarında da olduğu gibi diyecek bir şey bulamıyorum. Kesinlikle mükemmel. Bir şekilde X mangasını ve art booklarını edinmeye bakın :)


Aynı şekilde animeleri de oldukça kaliteli çizilmiş ve en önemlisi CLAMP'in tarzına sadık kalınarak yapılmış. Manga ve animeler arasında çizim tarzı benzerliği görmek de oldukça hoş bir durum.

 

Benim tek hoşuma gitmeyen şey filmin manga ve TV serisine pek çok yönden uyum sağlayamaması. Zaten şu ana kadar filmi beğenen bir kişiye bile rastlayamadım :) Bu da filmin biraz baştan savma yapıldığını gösteriyor bize; ama manga ve TV serisi o kadar güzel ki diğer tüm kusurlar görmezden gelinebilir.

TV serisi sona ermiş olabilir; fakat X'in gerçek hali yani mangası hala devam ettiği için TV serisini izlemiş olanlar mangadaki sonun tıpkı X-TV'deki gibi olacağından şüphe duymalılar bence. CLAMP, en sonda bir sürpriz yapabilir bize yani. Zaten X-TV'yi de filmi de izleyenler her ikisinde farklı sonlar gördüler. Manga ise her şeye en son noktayı koyacak diye düşünüyorum.

Yani tıpkı her şeyin mangayla başlaması gibi son sözü söyleyecek olan da yine manga olacak bana sorarsanız. Kamui değil :) Bugüne kadar mangayı yayınlayan Asuka Comics, manganın çok şiddet içermeye başlaması yüzünden Clamp'ı uyarmış ancak Clamp bunu kabul etmediği için şu an manga herhangi bir dergide yayınlanmamaktadır.

 

İçindekiler


X tanıtım sayfaları Iori tarafından hazırlanmış ve Blue tarafından düzenlenmiştir.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR