Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Angel Sanctuary

Yazar: iori yagami


İçindekiler

Japonca Adı:  Tenshi Kinryouku
İngilizce Adı: Angel Sanctuary
Yapıt: Anime (3 Bölümlük OAV), Manga (20 Cilt)
Mangaka: Kaori Yuki
Yönetmen: Kiyoko Sayama
Karakter Dizaynı: Shuichi Shimamura
Orjinal Seslendirme: Ayako Kawasumi (Sara), Kenji Nojima (Setsuna), Ai Orikasa (Alexiel), Takehito Koyasu (Sakuya Kira), Susumu Chiba (Rosiel)
Tür: Shoujo, Fantastik, Romantik


Giriş:

Merhaba sevgili anime ve manga otakuları :)
O kadar sevinçli ve heyecanlıyım ki bilemezsiniz. Neden mi? Çünkü birazdan en sevdiğim manganın yani Angel Sanctuary'nin tanıtımını yazacağım ve bu müthiş yapımı bu sitede sizlere benim tanıtacak olmam heyecanımı kat kat arttırıyor. Umarım bu harika manganın tanıtımını en güzel biçimde yapabilirim. Başlıyorum. İkou-ze ^_^

Öncelikle size şunu söyleyeyim ben bir artwork hastasıyım ve tüm Japon artworklerini incelemeye bayılırım.

Bir gün yine Japon karakter tasarımcılarının birbirinden güzel artworklerinin bulunduğu bir siteyi gezerken "Manga-ka" bölümünde gözüm müthiş resimlere takıldı. Evet o bölüm Kaori Yuki'ye aitti ve onun tüm mangalarının artworkleri sitede bulunuyordu.

Tabii ki ilk olarak ilgimi çeken Angel Sanctuary oldu. Diğer mangaların artworkleri de harikaydı; ama Angel Sanctuary'nin karakterlerindeki güzelliği hiç bir mangada göremedim.

Gerek karakterlerin çizimleri, gerekse tipleri olsun şimdiye kadar bir mangada gördüğüm en güzel karakterler Angel Sanctuary'nin karakterleri oldu. Tüm resimleri inceledikten sonra bu inanılmaz mangayı mutlaka okumam gerektiğine karar verdim ve uzun süren bir arayıştan sonra yirmi cildini de bulup teker teker okumaya başladım.

O kadar sarmıştı ki beni her gece bir cildi okuyup bitiriyordum.Bu mangayı okurken aldığım zevki size anlatamam. Belki okumayanlar da okumaya başlarsa hislerimi anlayabilirler.

Hikaye ve Manganın İçeriği :

Angel Sanctuary'de tüm hikaye, Setsuna Mudou isminde lisede okumakta olan bir gencin etrafında dönüyor (Yıl 1999). Setsuna her ne kadar normal bir insan gibi gözükse de aslında Alexiel isimli yüksek bir meleğin ruhuna sahiptir.


Alexiel'in reankarnasyonu olan Setsuna, ilk başlarda bu konuda hiç bir şeyin farkında değildir. Oysaki cennet ve cehennem arasındaki savaşın sonucunu ve dünyanın kaderini belirleyecek tek kişi Alexiel, daha doğrusu şu anki haliyle Setsuna'dır (Ben o kişinin X/1999'daki Kamui Shirou olduğunu sanıyordum ama neyse :P ).

Hikaye buraya kadar ilginç gözüküyor; fakat Kaori Yuki bununla yetinmemiş ve Angel Sanctuary'yi daha ilgi çekici kılmak için karakterler arasındaki ilişkilere ilginç detaylar eklemiş.

Mesela hikayede en çok ilginizi çekebilecek durum, Setsuna'nın kendi öz kız kardeşine yani Sara'ya deliler gibi aşık olması olabilir.

Aynı şekilde Sara da Setsuna'ya aşıktır; fakat ilk başlarda bunun tam olarak farkında değildir. Annesi Sara'ya Setsuna'yı düşünmemesi için baskı yapmaya başlar ve Sara da bunların etkisinde kalarak abisine karşı olan sevgisinin aşk mı yoksa sadece hayranlık mı olduğuna karar vermekte zorlanır.

Bu tarz yasak bir aşkı barındıran hikaye kaçınızın ilgisini çekebilir bilemiyorum; ama bana epey ilginç geldi.

Zaten Kaori Yuki mangalarında, eşcinsellik ve kardeş aşkı tarzında normalde pek hoş karşılanmayan aykırı temalar işlenmekte ve eğer bu tarz aykırı temaları barındıran mangaları seviyorsanız, Angel Sanctuary'de ve diğer Kori Yuki'nin diğer mangalarında kesinlikle aradığınızı bulacaksınız.

Ayrıca hikayedeki karakter bolluğu da ilginizi çekebilecek bir başka etken.

Özellikle karakterler, hikayenin kalitesini epey arttırmış; çünkü neredeyse tüm karakterlerin geçmişteki yaşamlarına değinilmiş, karakterleri daha iyi tanımamız sağlanmış. Karakterlerin görünüşleri, karizmaları ve çizimleri ise apayrı bir konu. Ve mangadaki karakterlerin çoğunun melek olması da yine hikayeye ilginçlik katan ayrı bir güzellik.

Manga-ka Kaori Yuki, bazı bilinen meleklere kendi tasarladığı melekleri de eklemiş ve hikayede onların cennetteki yaşamlarını da kendi zevkine göre düzenleyip okuyuculara sunmuş. Bunu ise beğenip beğenmemek artık tamamı ile size kalmış bir durum.

Melekleri hep tamamen iyi olarak bilirdik; fakat burada melekler, çok farklı türlerde tasvir edilmiş. Tıpkı insan ırkında olduğu gibi meleklerde de iyilere ve kötülere rastlamak mümkün hikayenin içerisinde.
Ayrıca melekler, özel güçlerinin yanında daha çok insanların yaşamına benzer bir yaşama sahipler cennette. Bilgisayar kullanıyor ve birbirlerini silahlarla öldürebiliyorlar. Olayın fantastik yanı biraz daha arka planda kalmış ve bence çok iyi olmuş.

Mesela birbirlerine Dragon Ball'daki "Kame Hame Ha!" tarzı şeyler fırlatsalardı hikayenin ciddiyeti azalabilirdi. Gerçi arada sıra öyle olaylara rastlanmıyor da değil ama neyse. O kadarı görmezden gelinebilir.

Başka bir konu ise manganın içerisinde Kaori Yuki tarafından yazılmış pek çok "Free Talk" bulunması. Bunlarda Kori Yuki'nin günlük yaşamında neler yaptığı, hayranlarından aldığı mektuplarda gözüne çarpan eleştirilere verdiği cevaplar, tasarladığı karakterler hakkındaki düşünceleri ve hikayede yer alan sahneler hakkında neler düşündüğü gibi yazıları okumak mümkün. Kaori Yuki, bu yazılarda hoşuna gitmeyen sahneleri "Evet bu sahne gerçekten saçma; ama olan oldu artık." ve ya "Bu bölüm fazla uzadı farkındayım." gibi cümlelerle açıklamaktan da çekinmiyor. Bu tarz öz eleştirileri okumak da benim çok hoşuma gitmişti.

Kapanış:

Hikayeyi detayı detayına anlatmaktan kaçındım; çünkü bunu SPOILER vermeden yazmam imkansız gibi bir şey. Umarım yeterince iyi anlatabilmişimdir Angel Sanctuary'yi. Tanıtım içinde yazığım kişisel görüşlerim de umarım canınızı sıkmamıştır.

Eğer mangayı hala okumamışsanız ilk olarak tanıtım amaçlı yapılan Angel Sanctuary OVAlarına göz atabilirsiniz.

Bu OVAlarda Angel Sanctuary'nin ilk üç bölümü tanıtılmış.

Tabii ki mangası kadar uzun ve detaylı değil; ama karakterleri animasyon halinde izlemek de epey zevkli olacaktır. Üstelik karakter çizimleri de neredeyse Kaori Yuki'nin çizimlerindeki kadar güzel ve kaliteli olmuş. Tabii OVAlarda bulunan soundtrackların (Messiah ve Knife of Romance) güzellikleri de ayrı bir olay.

Angel Sanctuary, bence her yönüyle okunmayı hak eden çok kaliteli bir manga. Hikayesinden hoşlanmasanız bile çizimlerini çok beğeneceksiniz diye düşünüyorum. Ben hem çizimlerini hem de hikayesini beğendim.

Zaten çizim ve hikaye konusunda ilk olarak CLAMP, daha sonra da Kori Yuki yapımı mangaların üzerine manga tanımam.

Bu arada hala aklımdayken söyleyeyim, Angel Sanctuary, içerdiği şiddet ve cinsellik sahneleriyle küçük çocukların okumasına uygun bir manga değildir.Tıpkı diğer Kaori Yuki mangaları gibi.

Kaori Yuki

İçindekiler   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR