Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Noein - Mou Hitori no Kimi e Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Noein - Mou Hitori no Kimi e

Yazar: Edenknight
Tarih: 03/12/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 9
Karakter: 10
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.50

Genel:
Uzun süredir elimde bulunmasına rağmen bir türlü izleyemediğim ama son zamanlarda izlediğim bir film sonucunda tekrar aklıma gelen bir yapım Noein.Kısaca kuantum fiziği,çocukluktan çıkış dönemi,bir tutam fantazi ve yaratıcı bilim kurgusal aksiyon sahnelerinin bileşimi diyebiliriz seri için.Haruka,Yuu ve arkadaşlarının çevresinde şekillenen olaylar zinciri hiç tahmin edemeyeceğimiz noktalara ilerleyecektir,bu serüvende geçmiş,şimdi ve gelecek birbirinin içine geçecektir.

İyi Yanları:
Artılar kısmına başlamdan önce belirtmeliyim ki; bittikten sonra beni etkileyen sınırlı sayıdaki animeden birisi oldu Noein ve çok objektif şeyler yazabileceğimi de düşünmüyorum buraya,yine de denemekten zarar gelmeyecektir. Herşeyden önce başlı başına bir muamma ve henüz tam açıklanamamış gizemlerle dolu kuantum mekanikleri gibi klasik mantıkla anlaşılması zor olan ve ağdalı bir kavramı konusuna yedirmeyi başarmış olması.Sonsuz olasılıklar ve türlü çeşitli anomali ile dolu ve rahatlıkla kaotik bir çıkmaza sürüklenebilecek olan serinin son derece ayakları yere basan bir öyküsü var.Kuantum fiziğinin dışında bana nostaljik pazar sabahı filmlerini anımsatan büyüme çağındaki çocukların etrafında dönen dramatik yapı da gerçekten çok başarılı,keza replikler ve vücut dili kullanımı tam da o yaştaki çocuklara özgü davranışları yansıtıyor,aynı şekilde yetişkinler de olmaları gerektiği gibi davranıyorlar ve kuantum fiziği sonucunda oluşan sıradışı durumlara çocuklardan çok daha zor adapte oluyorlar.Karakter tasarımları özellikle sade tutulmuş izlenimi veriyor çünkü animasyonlar herhangi bir tv serisinde karşılaşmadığım kadar detaylı olabiliyor kimi anlarda,özellikle 12. bölümde doruğa çıkan deneysel yaklaşım ve başarılı CGI uygulamaları da yapımı emsallerinin ötesine taşıyor aimasyon anlamında.Son drece yaratıcı kurgulanmış ve minimal düzeyde tekrar içeren dövüş sahneleri de bir çeşit çeşni görevi görürken asla konunun önüne geçmiyor.Müzikler dersek her biri akılda kalıcı ve istenen duyguyu sonuna kadar veren parçalardan bahsetmiş oluruz ki bunlardan 'Karasu no Theme 2'parçası benim için unutulmazlar arasına şimdiden girdi bile. Seslendirmelerin ve normalden daha detaylı ses kurgusunun da görevlerini hakkıyla yaptıkları söylenebilir. Ayrıca kuantum fiziği hakkında içerdiği bilimsel bilgi düzeyi ve bunu kurgusuna yansıtışı da tekrar tekrar alkışlanacak bir unsur,geçmiş ve gelecek arasında karakterlerin geçirdiği değişimler de son derece doğal ve onları bizim için önemsenebilir kılıyor.Zaten karakterler ile empati kurmaya başladığınız anda seri yapmak istediği etki anlamında artılara geçmiş oluyor.Son olarak Noein karakteri klasik kötü adam kalıplarının çok ötesinde farklı bir yerde duruyordu,ayrıca seride kötü olarak gösterilen karakterlerin hemen hepsinin bir insan olduğu ve değişebilecekleri de unutulmamış ki bu da benim için ayrıca takdire değer bir özellik.

Kötü Yanları:
Bitince daha fazlasını istiyorsunuz ve kimi anlarında cidden hüzünlü olabiliyor yapım.Özgün stiline rağmen karakter tasarımları daha iyi olabilirdi ve yoğun bilimsel açıklamalar herkese göre değil kesinlikle.O yüzden seriyi izlemeden önce kuantum fiziği ile ilgili giriş mahiyetinde bir okuma yapmanız yapımdan alacağınız keyfi katlayacaktır diye düşünüyorum.

Sonuç:
Son kertede vermek istediği 'gelecek sizin elinizdedir' mesajıyla kaderci yaklaşımın karşısında duran ve kişinin daimi olarak kendini geliştirebileceğini ve zorlukları aşabileceğini savunan bir anime Noein. Zaten kuantum mekaniklerine göre de gelecek bizim çevremiz ve kendimizle olan ilişkimiz çerçevesinde sınırsız ihtimaller dahilinde şekillenir. Bu noktada Haruka ve Yuu'nun dostlarının ne derece önemli bir noktada durduğunu da daha iyi anlayabiliyoruz.Varoluşçu söylemleri de güçlü şekilde içinde barındıran seri,görünen gerçekliğin tamamen bir illüzyon olabileceği yönündeki savlarıyla da Matrix serilerine yakınlaşıyor hatta onunla yakın akraba da diyebiliriz rahatlıkla.Sağlam bir bilim-kurgu,gerçekçi bir büyüme öyküsü,paralel evrenler,harika bir drama ve dikkat çekici teknik ayrıntıları Noein'i rahatlıkla benim ilk 5'ime soktu.İlginç senaryolardan hoşlanan herkese rahatlıkla önerebilirim.Yazar: hero_44
Tarih: 15/06/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 7
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 8
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.00

Genel:
Alt yazı çavirileri yapıldıgı gün arkadaşalrında tavsiyesi üzerine başladım.Son derece ilginç ve bilgi verici bir senaryoya sahipti.İzledikten sonra insanı düşünmeye sevk edecek kadar farklı bir animeydi.

İyi Yanları:
Acılış ve kapnış sarkılarını fazla begenmesemde seri içerisinde hemen hemen her bölümde kısa kısa da olsa çalan hüzünlü ve karamsar melodiyi cok sevdim.
Cizimlerine alışma biraz zor oldu.Üç boyutlu grafikler sonderece güzel hazırlanmıştı.Ama senoryo ve hikayenin gisişatı bunu telefi ediyordu.Kuantum fizigi üzerine oldukça fazla bilgi veriyor ve buda izleyici düşünmeye zorluyor acaba olabilirmi diyenler vardır sanırım.

Kötü Yanları:
Cizimlerini hiç begenmedim.Özellikle ejder sovalyelerin dövüş sahneleri cok karanlık ve asırı siyah beyaz tonların kullanılmasıyla berbat gözüküyordu.
Karakterin yüz ifadelerinde fazla duygu belirtici imgeler yoktu.Miho karakteri aşırı sinir bozucuydu.

Sonuç:
İzlenebilecek son derece ilginç bir bilim kurgu.İzlerseniz faydası olacagını düşünüyorum.Yazar: bakeneko
Tarih: 03/02/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 2 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 10.00

Genel:
Bu kesinlikle izlenmesi gereken bir anime, ne tür severseniz sevin diyebilecek kadar güveniyorum Noein'e. Ben bilim kurgu sevmediğim halde seriyi 2 günde bitirdim.
Konu aslında çok karışık, çünkü Kuantum Fiziği'ne dayanıyor. Birbirine paralel ve de gerçek dünyalarda geçiyor; ama heyecan bir saniye bile düşmediği ve herşey güzelce açıklandığı için anlamanız hiç zor değil.

İyi Yanları:
Animede en çok dikkat çeken çizimleri. Gerçekten aşırı derecede iyi çizimleri var, hatta iyi yeterli bir kelime bile değil. Özellikle üç boyutlu çizimler gerçekten çok etkileyici. Sonra müzikler de tempoya aşırı uygun ve mükemmel.
Konu dediğim gibi tamamen Kuantum Fiziği'ne dayanıyor. Zamanda bükülmeler, durmalar ve hatta paralel dünyalardan birbirine geçiş görüyorsunuz bol bol. Ayrıca karakter analizleri çok iyi anlatılıyor.
Çok çok sürükleyici bir konusu var. Kesinlikle tek bir yerde boşluğa düşmüyor, çelişmiyor. Hele hele geleceğin geçmişi etkilemesi gibi laflar geçtiğinde iyice heyecanlanabiliyorsunuz :)

Kötü Yanları:
Karışıklıkla başınız derde girebilir. Bazen ben hangi dünyadayım, bu hangi karakterin dünyası gibi sorunlarla uğraşabiliyorsunuz, çünkü geçişler çok sık yaşanıyor. Bir de kim neyi hatırlıyor sorunu var. O gerçekten kafa karıştırıyor.
Ha 24 bölüm olması da olabilir:) 2 günde bitti.

Sonuç:
Sonu nasıl toparlanacak diye bir telaşa düştüm açıkçası; ama iyi toparlanıyor, pürüz kalmıyor. Konudan kopmuyor. Ve bittiğinde mükemmeldi diyebiliyorsunuz. Bu yüzden derim ki izleyin, tekrar izleyin, hatta tekrar izleyin.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR