Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kidou Senshi Zeta Gundam I: Hoshi wo Tsugu Mono Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Kidou Senshi Zeta Gundam I: Hoshi wo Tsugu Mono

Yazar: Akuma_Blade
Tarih: 06/11/2007

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 9.17

Genel:
Zeta Gundam'ı ilkin 2003 sonu gibi izlemiştim ve seri o güne kadar Mecha adına gördüğüm çoğu şeyi aşan bir seri olarak belleklerime yerleşmişti.

Zeta Gundam'ın yaklaşık 20 yıl Amerika'da resmi olarak gösterilememesinden tutun da kendi vatanında bile ilk birkaç yıl tam anlamıyla hakettiği değerin verilmeyip sonradan Anime'nin yeniden keşfedilmiş değerleri arasına haklı şekilde girişinden ilgili yerlerde bahsettiğimden doğrudan ilk filme geçeceğim. Zeta Gundam I, bir özet paketinden çok bir uyarlama olan A New Translation paketinin ilk filmi ve ilk 15 bölümünü içeriyor. Serinin diğer 2 filminin aksine yoruma uğratılmış yerler daha az ve bu da kafamızı pek de karıştırmıyor.

İyi Yanları:
Öncelikle serinin diğer filmlerinde ayrıca belirtmek zorunda kalmamak için ortak artıları belirtmeliyim.

2002 sonu 2003 başı gibi seriyi 36. bölümde bırakılana kadar fansub versiyonundan izleyip de daha sonradan seriyi DVD setinden (ne yazık ki!) izleyenlerden değilseniz bu dediğim pek bir anlam ifade etmeyecek ama bu yeni üçleme için serinin baştan tercüme edilmesi çok yerinde bir karar olmuş. Önce onu belirteyim dedim.

Serinin yeni nesle de hitap edebilmesi için paketin diğer filmleri gibi burada da ilginç bir yöntem kullanılmış. Bu yöntem statik sahneler ve özel olmayan durumlarda eski görüntüler kullanılırken aksiyon ve patlamalar içeren sahnelerde cell animasyon ve CG karışımı bir tesir uyandıran bir dizi çok katmanlı sahneyle eski sahnenin alanının restore edilmiş olması. İlginçtir, bu yöntem ne eski sahnelerin tümden atılmamasını sağladığını, ne de saniyelik CG sahneleri dışında genele vurulduğunda cell animasyon kullanılan Turn A Gundam yada Gundam SEED gibi serilere göre daha işlevsel durduğundan beğenimi kazandı.

Aksiyon kareografisinin de elden geçirilmesi de harika olmuş: UC'nin zaten tüm Gundam serilerinden ayrı bir yerde duran yapısı aksiyon kullanımında bile farklıydı. Burada ise günümüz teknolojisinin 20 yıl öncesindeki kurgu ile birleştiğinde neler yapabildiğini hayranlıkla görüyoruz. Eski yapıyı bozmadan koruyan kısımlar (düello sahneleri bile) güncel görsellikle gerçekten harika duruyorlar.

Müzikler gerçek bir devrimsel değişiklikten geçmiş gibi. Yanlış anlaşılmasın sakın: Klasik seri her ne kadar 2'si Opening ve 1'i Ending olmak üzere toplamda sadece 4 performans parçası içerse de, senfonik tınıları agresif bir atmosfer üzerinde ustalıkla kullanması yönünden benim tüm zamanların en iyi 10 Soundtrack listemde yeralmaktaydı. Bu ilk film ise daha ilk saniyelerde serinin kaotik ve agresif ortamına tam oturan Gackt! parçasıyla tam bir adrenalin depolaması yapıyor ve kurgunun durmayan temposuyla da bunu destekliyor. Filmin bitişindeki yüzleşme anında çalan bitiş parçası bile bu tempoyu düşürmüyor.

Zeta Gundam karakter kadrosu bugün bile çoğu animeyi kıskandıran bir özgünlüğe ve dengeye sahipti. Film üçlemesi de kadroyu aynı tanıdık yüzlerle bize sunmakta: Tek farkla... Restore edilmiş aksiyon anlarında kullanılan hibrid çizim tekniği işlevsel diyalogların olduğu kısımlar yoğunlukta olmak üzere filmi baştan görme isteği görmenizi sağlayacak kadar iyi uyum sağlıyorlar.

Anlatımın yoğunlaştığı Camille etrafındaki karakterlerin tek tarafa bakan "beyaz-siyah" ayrımında figüranlar olmaması, aksine kendi içlerinde de kargaşa yaşıyor olmalarının da yansıtılışı seriyi klasik yapan yanlardan biriydi. Burada da bu tadı hatırlamaktan mutlu oldum diyebilirim.

Paketin en sevdiğim yanı tıpkı UC'nin geneli gibi mekanik gerçekçiliğe özel hassasiyet göstermesi: Seri üretim olanlarla prototipleri birbirinden kolayca ayırabildiğimiz ve kullanım alanlarının farklılaştığını görebildiğimiz gibi bir karakterin hiçbir zorluk duymadan önüne geleni kesip biçtiğini de görmüyoruz. Aksine düşmanlar da her seferinde daha da farklı yönlerden donatımlı oluyor ve da savaşların zorluğunu -genel olarak- arttırıyor.

Kısaca özetlersek Mecha türünün "Gundam öncesi - sonrası" olarak ayrılmasını haksız çıkartmayan Zeta Gundam elden geçirilmiş paketiyle de bu artılarını korumayı başarırken bu versiyonla çağın gerisinde de kalmıyor. Bugüne dek yapılmış sayısız Mecha içinde apayrı yerde değerlendirilmeyi en çok hakeden UC ruhu varlığını harika bir şekilde gösteriyor.

Kötü Yanları:
Bunu normalde bir eksiden saymamam gerekir ama neticede bu paketi ağırlıklı olarak UC'ye yeni giriş yapmış arkadaşların edinip izleyeceğini düşünürsek serinin gerçek bir bilgi birikimi ihtiyacı bulunduğunu söyleyebilirim. 0079'dan 0083'e kadarki kısımları izlemediyseniz bu şartı yerine getirene dek Zeta Gundam'a yaklaşmamanızı öneririm. Zira alacağınız zihinsel beğeninin maksimumda olması ancak bu birikimle mümkün olabilir.

Mecha'ya tür olarak garezi olan bir insan olmadığınız sürece Anime'nin dinamiksel kanunlarıyla ilgili kısımları (ki sitede var) bir eksi olarak görmeyeceğinizi düşünerek doğrudan sonraki kısma geçiyorum. Zira görsel-işitsel anlatım, gerek mekanik gerçekçilikte ulaşılan kurgu düzeyi, gerekse bunların yeniden elden geçirilmesini sağlayan teknik altyapı yıkıcı değil yapıcı gözle bakarsanız pek de bir eksiye sahip değil.

Ama hiçbir yapısal alana bağlı olmayan, bazı kişilerin farkına bile varmayabilecek olmasına rağmen özellikle belirtmek istediğim bir eksi var ki TV serisini izlemiş olanların beni anlayacağını umuyorum:

Spoiler:

Film başlıyor ve daha 10-15 saniye geçmişken "Shuichi Ikeda as ???" yazısını görüyorsunuz. (??? yerine ne yazıyor , belirtmeyeceğim) TV serisini iyi izlemiş sıradan bir izleyici bile bunun dakika 1 gol 1 türü bir spoiler olduğunu bilir: Klasik serinin ending credits'lerinde seiyuu ve rolü adam gibi yazılmış olsa bile buna benzer bir spoiler verilmiyordu sonuç olarak. Nasıl ve neden gözden kaçmıştır, hala anlamıyorum. Neticede TV serisini izlememiş biri de izleyecek bu filmi.


Sonuç:
İlk film daha çok yan hikayelerin tetiklenmediği ilk hikaye kurgusunu anlattığından yeni yorumla ana hikayeden ayrılan neredeyse hiçbir yan içermiyor. Eğer UC dünyasına yeni giriş yapmış ve 0083'e kadarki kısımları severek izlediyseniz bu film üçlemesini izlememeniz için hiçbir sebep yok. Hatta bu paket, yeniden izlenebilecek yada armağan edilebilecek kalitede nadir seri adaptasyonlarından biri niteliğini taşıyor.

Göze ne kadar ihtişamlı gözükse de yine de bu paketin klasik Zeta Gundam serisini izleme gereksinimini tümden defterden sildiği düşünülmesin. İster ilk filmden önce, ister ilk filmden sonra -bence- ilk 15 bölümlük kısmı görmeli ve 2. filme bir de o gözle geçmelisiniz derim.Yazar: valkryei
Tarih: 05/11/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 7
Video: 7
Hik.-Anlat.: 6
Karakter: 9
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 7.33

Genel:
Yapım olarak bir yeniden uyarlama olması biraz can sıkıcı nitekim tam anlamı ile bir yenilemeden bahsetmek imkânsız.

İyi Yanları:
Tam anlamı ile bir devam ve Gundam eseri, nitekim Gundamlar tek başlarına bir anlam ifade etmiyorlar. Ama kullanılan renkler, yer yer gözümüze ilişen yeni ve 3D çizimler hoş olmuş. Aynı başarıyı karakter çizimlerin deki süreklilikte de görmekteyiz hemen hemen kullanılan yüz ifadeleri bile aynı şeklini koruyor.

Kötü Yanları:
İki tür çizimin ve kurgunun birleşmesiyle oluşan bir film olmasından dolayı ortaya çıkan görüntü ve anlatım karmaşalığından biraz kafanız karışabilir. Bir de ister istemez farklı zaman dilimlerine ait olan karakter çizimleri arasında bir karşılaştırma yapılıyor. Teknik açılardaki başarılı çizimleri karakter ve tasvir çizimlerinde göremiyoruz.

Sonuç:
Kronolojik sıralamaya göre izlenmesi gereken bir film. Tam bir mecha tutkunu iseniz sıralamayı boş verip çizimlerin tadını çıkarabilirsiniz.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Yuukoku no Moriarty
2. Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time
3. Yashahime: Princess Half-Demon
4. Violet Evergarden Special
5. Violet Evergarden: The Movie
6. Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memories Doll
7. Noblesse (TV)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR