Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Akira Hakkında Yorumlar

Sonraki Sayfa Sayfa Numarası:
Anime'nin Adı: Akira

Yazar: valkryei
Tarih: 16/03/2009

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 8
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.00

Genel:
Söze başlamadan önce durup biraz düşünmek ve rahat bir şekilde izlediğimiz filmin ne olduğunu kavramaya çalışmalıyız; konu ve hikâye belli, gelecekte yaşanmış bir dünya savaşı yıkılan şehirler ve ülkeler, yeniden oluşturulmaya çalışılan düzenler muhteşem bir görsellik ve kurguyla anlatılıyor. Karakter çizimleri, kullanılan renkler ve seçilen o tuhaf müzikler filme sanki doğaüstü bir hava kazandırıyor. Şu bir gerçek ki hikâye, konu ve kurgu arasında bir dengesizlik söz konusu. Filme başladınız daha ne olduğunu anlamadan bir kazayla olayın içine giriyorsunuz, sanki bu olanlar sadece ufak bir tesadüf. Bir yerlerde insan ego manyasının çeşitli versiyonlarını ve filmin finalinde de bu egonun sonuçlarını görüyoruz, belki biraz daha yumuşak bir şekilde anlatılabilirdi. Filimde karakterler arası diyaloglar ve duygular yer yer istenileni aktarmakta başarılı oluyor gibi görünse de genelde yetersiz kalıyor, bunun neticesinde karakterlerin anlatmak istedikleri hisler ve duygular biz izleyenlerin aklında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Gerçi oyuncu bakımından kalabalık bir kadro var ve doğal olarak hepsinin bir yere bağlanması çok güç. Kısaymış gibi gelen iki saatin ardından filmin yapım yılı, senaryonun yazılması gibi ayrıntıları başta da dediğim gibi düşününce aklınız karışa bilir ve bu görsel anime yi kim hayal etmiş? Gerçekten çok geniş bir hayal gücüne sahip diye düşünürken de bulabilirsiniz. Zira günümüz yapımlarının bir çoğunda olmayan bir gizeme sahip ne yapıp ne edip kendini izletmesinin bir yolunu mutlaka buluyor. Son cümlem zevk alınarak ve üzerinde tartışmalar yapılar izlenecek bir yapım…

İyi Yanları:
Üstte...

Kötü Yanları:
Üstte...

Sonuç:
Üstte...Yazar: beyazm
Tarih: 02/06/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 7
Video: 7
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 7
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 6

Genel: 7.00

Genel:
Bulunduğu arkadaş grubunun lideri olan Kaneda'nın çocukluk arkadaşı olan Tetsuo bir kavga sırasında motoruyla bir kaza geçirir, kaza yaptığı ve motoruyla çarptığı kişi ise ordunun üzerinde araştırma yaptığı gizemli güçlere sahip birisidir ve bu kazadan sonra Tetsuo'ya garip şeyler olmaya başlar. Konusu kısaca bu olaylar üzerine kurulu gerilim ağırlıklı bir anime.

İyi Yanları:
Kendisini izletecek kadar heyecana sahip olması, evet o zamanın teknolojisine göre göz doldurduğu söylenebilecek tasarımlar ve son olarak müzikleri de iyi sayılır.

Kötü Yanları:
Senaryoda eksik kalan ya da havada kalan bazı kısımlar var, bu yüzden izleyici olaya tam odaklanamayabiliyor, finali daha tatmin edici olabilirdi, bir de görüntü kalitesi iyi değil ama bu animenin eski olmasından kaynaklanıyordur herhalde.

Sonuç:
Benim beklentilerimi karşıladığını söyleyemeyeceğim ama gerilimden karanlık ortamlardan ve fantastik yapımlardan hoşlananlar için izlenebilir bir yapım.Yazar: capsicum
Tarih: 02/05/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 6
Video: 7
Hik.-Anlat.: 5
Karakter: 3
Tasarım: 3
İzlenebilirlilik: 4

Genel: 4.67

Genel:
Dönemine göre iyi bir film sayılır belki ama açıkçası beni pek tatmin etmedi.

İyi Yanları:
Filmin sürükleyici olması, ve çizimleri sanırım iyi yanları diyebilirim.

Kötü Yanları:
Bir çok şey havada kalmış, hikayede kopukluklar var, her nekadar mangasıda
olsa biraz daha açık ve tatmin edici bir şekilde finali olabilirdi.

Sonuç:
Herkese tavsiye edeceğim bir film değil.Yazar: Exerion
Tarih: 15/02/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 8
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 4
Tasarım: 4
İzlenebilirlilik: 4

Genel: 6.00

Genel:
Mangasını okumadan izlemek anlamsız.

İyi Yanları:
Kurgusu etkileyici.

Kötü Yanları:
Çok fazla şey sıkıştırılmış. Karakterler işlenmemiş. Mangasını okumayanlar için çok şey havada kalıyor.

Sonuç:
Dönemine göre iyi olabilir fakat artık tatmin edici değil.Yazar: sewen
Tarih: 08/01/2008

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 9
Video: 9
Hik.-Anlat.: 9
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 9.00

Genel:
Yönetmen ve senaryoda, giderek hayranlık duyduğum Katsuhiro Ôtomo var. Son dünya savaşı sırasında 31 yıl sonra… Kalıntılarıyla yeniden inşa edilen bir şehir; Neo-Tokyo . Mafya ve terörle birlikte karanlık ve tehlikeli bir metropol haline gelmiş bir kent, sırlarla kaplı bir ordu ve gizli bir askeri olaya karışan, çocukluklarından beri arkadaş olan, Tetsuo ve Kaneda. Ve bundan sonra çok iyi işlenmiş psikoloji. Muhteşem bir hayal gücü ve paha biçilemez bir emek ürünü.

İyi Yanları:
O zamanin teknolojisi dikkate alındğında ve düşünce yapısı düşünüldüğünde bu kadar ayrıntılı çizimlere, muhteşem geçişlere tanık oluyoruz. Olay örgüsü sizi içine çekiyor ve sürükleyici bir hal alıyor. Karakterler harika gereksiz veya basit görünen hiçbir karakter yok. Müzikler gayet hoş.

Kötü Yanları:
Anime hakkında yok.

Sonuç:
Anime izliyorsanız bu filmi geçmeyin derim. Mangasını da merak ettim doğrusu.Yazar: Darkgnome
Tarih: 27/08/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 8
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.33

Genel:
Kültürel olarak batmakta olan bir medeniyetin ve bu yozlaşma içinde kendilerine dinine kadar yeni bir medeniyet yaratmaya çalışanlar, medeniyeti korumaya çalışanlar ve bunlara kafalarını bile takmayan sadece yaşamaya çalışanlar. Akira'nın üyesi olduğu çete de bu son gruba giriyor. Ne gelirse gelsin uyum sağlamaya çalışırlarken istemeden tamda bu iki çatışmanın merkezine düşüyor ve kaderin bir cilvesi olarak battıkça batıyolar.

İyi Yanları:
Hikaye güzel ve benim gibi psişik delisiyseniz sizi tatmin edebilir. Zamanına göre güzel ve ayrıntılı bir çizim görüyorum. İşin çoğunu bilgisayara bırakmadıklarından olsa gerek.

Kötü Yanları:
Çok fazla havada kalmış noktaları var. İnanılmaz patlamalı sahneler görülüyor ama konu havada kalıyor bazı noktalarda. Temposunda bir sorun var sanki ama bu hikayenin gidişhattında çokta göze batacak bir sorun değil. Çok daha büyük bir hikayeyi sıkıştırmışlar görünümü var demiştim bitirdiğimde. Burada öğrendim ki, mangası varmış ciltler dolusu.

Sonuç:
Güzel ve zevkli bir anime. Kötüye çok şey yazdım ama kötü gördükleriminde aslında kötü olarak sayılamayacağını belirtmek içindi. Ne izlesem deyipte hala bunu izlemeyenler varsa tercihleri bu olmalı.Yazar: gordo
Tarih: 01/08/2007

Yoruma 4 kişi oy vermiş. 4 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 9.83

Genel:
Güç kavramı üzerine geliştirdiği metafiziği ile seksenlerin Star Wars serisine benzemektedir. Ama karşılaştığımız Akira fenomeni belki de daha sofistike bir güç kavrayışını gösterir. Star Wars serisinde, güç iyi ve kötüyü başarıya götüren ve doğuştan bir yeti iken, Akira'da, Tetsuo rastlantı sonucu güçle çarpışır. Gücünü yavaş yavaş keşfeder ve onunla tam olarak ne yapacağını asla bilemez. Problem tam olarak burada yatar zaten. Anime'nin başından sonuna etkili çerçeve 80'lerin punkçılığıdır. Filme etkisini kazandıran unsurlardan birisi de bu punk tavrıyla birleşen anarşist oluşumlardır. Tetsuo, güce sahip olduğu halde bir lider olmaktan çok uzaktır. Belki bir yönden Yüzüklerin Efendisi serisinde gördüğümüz güç metafiziğinin ön aşamasıdır. Bu seride amaç gücü elde etmek değil, tam tersine ona sahip olunduğu halde yüzükten ve gücünden kurtulma savaşıdır. Bir anlamda gücü reddetmek, ona sahip olmaktan daha güçlü yapar mı sorusunu bize sordurur. Akira'da ise Tetsuo'dan önce bu güce sahip olunmuş ve bu dünyayı yıkıma sürükleyerek kıyamet sonrası bir dünyayı meydana getirmiştir. Tetsuo’nun problemi tam olarak burada düğümlenir. Olağanüstü bir güce sahiptir ama onu nasıl kullanacağını bilemez VE kendisini yıkıma götüren şey de tam olarak budur. Gücün kontrol edilememesi Tetsuo'yu içindeki olumsuz güçlerin etkisiyle yok eder (Kaneda ile bitmek bilmez rekabeti. Kontrolsüz büyüme tam olarak kanser gibi, (hücrelerin ölmemesi) Tetsuo'yu et yığınına çevirir. Gücün tam olarak ne olduğu ve nasıl kullanılacağı üzerine geliştirdiği problematik yanıyla, popüler kültür içinde uzun yıllar daha Akira ilgimizi çekmeye devam edecektir.

İyi Yanları:
Kaneda, Tetsuo ve diğerlerinden oluşan punk motosiklet çetesinin başlangıçtaki aksiyon sahneleri tekrar tekrar izlemeyi hak edecek ölçüde güzeldir. Soundtrack'ini hazırlayan Geinoh Yamashirogumi, filmle paralel giden deha ürünleri sergilemiştir. Şahsen, soundtrack'teki İllusion adlı 13 küsür dakikalık parçayı oldukça etkileyici bulduğumu eklemeliyim. VE bir de tüm bir renk rejimi ve atmosferiyle türünün diğer örnekleri arasında biricik yere sahip olmaktadır.

Kötü Yanları:
yanıt yok.

Sonuç:
Güç metafiziği üzerine geliştirdiği düşünceler, diğerleriyle beraber ele alınıp karşılaştırılmayı bekliyor. Güç üzerine kanımca iktidara yer vermeyen ve gücün ne olduğunu ortaya koymakta ilerleme gösteren bir düşünce-anime örneğidir.Yazar: inispiritusen
Tarih: 13/02/2007

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 9
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.67

Genel:
Aşağıda.

İyi Yanları:
Film döneminin bir baş yapıtı. Animenin film sektörüne girişini sağlayan filmlerinden biri. Farklı anlatımı ve kaotik kurgusuyla izleyeni cezbediyor.

Kötü Yanları:
Film 80'lerin izlerini taşıyor. Bu kötümü derseniz 2000'li yıllardan bahsederken ortamın 80'ler kokması beni biraz rahatsız etti. Ayrıca, Akira 1982-93 yılları arasında Otomo Katsuhiro tarafından çizilip Young dergisinde yayınlanmış olan yaklaşık 2160 sayfalık bir manga. Ben mangasını okumadım. Bu uzun mangayı animeye dönüştürmek eminim ki bazı sahnelerin kırpılmasına ya da yalınlaşmasına neden olmuştur. O yüzden bazen hikayeden kopmamak için kendinizi zorlamanız gerekiyor.

Sonuç:
Film yapıldığı dönemin teknolojisinide göz önünde bulundurduğumuzda ne kadar başarılı bir çalışma olduğunu gösteriyor. Gerek aksiyon kurguları, gerekse müzik ve arkaplan seçimleriyle ayrı bir tat kazanmış.

Son olarak, animasyondaki tek çekik gözlü karakterin filmin en güçlü karakteri olması ilginç.Yazar: matozef
Tarih: 25/12/2006

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.83

Genel:
Oldukça başarılı, etkileyici, sıradışı bir film. Mangasından çok farklı olduğu söyleniyor, manga tercih etmeyen biri olarak oldukça merak ettim. Konu, çizim ve tasarım olarak 2000'lerdeki pek çok animeyi aşmış bir yapım; hayranlık uyandırıcı. Karekterlerdeki 80'lerin havası hariç eserin o zamanlarda yapıldığını, eskiliğini hissettirecek içerik yok, "nostalji olsun" "animenin atası sayılacak yapım neymiş" gibi düşünceyle seyredilirse çıta çok düşük tutulmuş olunur. Film için ne kadar emek verdikleri o kadar açık ki klasikleşmeyi haketmiş.
Konu olarak da (3.dünya savaşı sonrası dünya -distopya-) filmin sonu göreceli, tatmin edici.

İyi Yanları:
Çizim, tasarım, konu, karakterler, müzik, akıcılık iyi yanları.

Kötü Yanları:
Söylenmeyecek kadar önemsiz.

Sonuç:
Güzel ve doyurucu bir anime seyretmek için iyi bir tercih.Yazar: DYLAN
Tarih: 13/05/2006

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 6
Video: 7
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 6
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 6.67

Genel:
İlk olarak mangasını okuma fırsatım olmadığını belirticeğim. Akira, kült mertebesine erişmiş bir animedir. Bunun en önemli nedeni şüphesiz yayınlandığı tarihtir. O dönem için zor sayılacak nitelikte bir iş çıkarılmış, zengin renk çeşitleri,aşmış model teknik aletler, yine yetmişleri hatırlatan uzaylı çocuk tipler ki -en iyi onlar- kanımca, sert kavga sahneleridir. Ama bu teknik yanlar dışında bir animede olması gereken en iyi şeyin iyi konu ve senaryo olduğunu düşünüyorum.
Akira ise yine dönemi göz önünde bulundurduğumuz da aşmış bir şekilde durmaktadır zira tokyo bir kaosun eşiğindedir. Halk içinde kıpırdanmalar olmakta gençler motorlu çeteler ile tozu dumana atmaktadırlar. Başta Akira, bir muammadır. Halk onu bir kurtaracı olarak görmekte, ordu bir silah olarak, siyasi faliyet gösterenler ise bir araç olarak kullanmak istemektedirler. Bunların içinde asıl kahraman kendini çetesinin dışında bir amaç için uğraşır bulur. Güzel kızın bunda etkisi olması kabul edilir bir şeydir. Tüm olaylar gelişir, ayaklanma vs... ve sonla hikaye biter. Asıl asıl gerçek şudur ki şimdiki zamanda bile ülkemizde böyle bir animenin yapılamayacağıdır teknik ihtiyaçlar giderilse bile bu tarz senaryolar kesinlikle hayat bulamayacağıdır. En başta çizgi film olarak düşünülücek sonrasında bir çizgi film de bunlar ne oluyor denilecek..

İyi Yanları:
Aşmış bir animedir. Büyük gürültülü sonların başlangıcını yada en iyilerinden birini barındırır.

Kötü Yanları:
Geçmiş bir animedir çünkü Metropolis ifşa edilmiştir. Ordaki halk iyice gaza gelmiş elde bayraklarla sağa sola anarşizm yapmaktadırlar...

Sonuç:
Sonuç olarak Akira iyidir, başlangıç ve sonu barındırır, genel göndermeler kuvvetlidir, şiddeti fazla kanlı olsa da iyi mesajlar verilmeye çalışılmıştır.

Ülkemiz bir aşama kaydedicekse önce manga/çizgi roman çizerlerinin kendini gösterebilmesi gerekmektedir.

Galiba Akira gücünü mangasından almaktadır.Sonraki Sayfa Sayfa Numarası:
Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR