Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Paprika Hakkında Yorumlar

Sonraki Sayfa Sayfa Numarası:
Anime'nin Adı: Paprika

Yazar: mastema
Tarih: 01/10/2010

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 6
Video: 9
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 8
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 8.17

Genel:
İlk bakıldığında Amerikan korku sinemasının klişeleşmiş konularından biri gibi görünen ''rüyaya girebilmek'' ve kabusların gerçeğe dönüşmesi, kesinlike mükemmel şekilde kurgulanmış. Yapım, izleyiciyi tam anlamıyla rüyalar alemine sokuyor. Herkesin bilinçaltındaki çarpık fanteziler, gizli düşler delice bir zeka ve hastalıklı bir yaratıcılıkla seyirciyle buluşuyor.

İyi Yanları:
Konu, Amerikan korku sinemasından yabancı olmadığımız ve artık kulağa klişe gelen rüya kurgusu büyük bir yaratıcılıkla işlenmiş. Rüyaların anlatıldığı sahneler, kesinlikle dahice bir hayal gücüyle tasarlanmış. Birçok farklı kişinin bilinçaltı, tüm çarpıklıkları,delilikleri, bazen de sevimlilikleriyle seyirciye sunuluyor. Bu sahneler bile yapımın olağanüstü bir hayalgücünden geldiğini kanıtlıyor.
İlk başlarda önemsiz gibi görünen farklı karakterlerin düşlerine en ince ayrıntısına kadar girerek geçmişlerini,planlarını,zevklerini ve hayallerini öğreniyoruz. Bu da karakterlerin dahice tasarlandığını gösteriyor.
Satoshi Kon'un bütün yapımlarına ilgi duymamızı sağlıyor.

Kötü Yanları:
Bir kötü yan göremiyorum. Ama bir tane söylemek gerekiyorsa
Yukarıda bahsettiğim yaratıcı sahneler ve düşlerin en gerçekçi şekilde en derin çarpıklığına kadar kullanılması biraz izleyicinin zeka seviyesini zorluyor. Her kapasiteye göre değil. Tabii ki bu da yapımın eksiği sayılmaz.

Sonuç:
Gerçek bir yaratıcılık, dahilik ve özellikle de delilik harikası. Birçok farklı insanın düşlerine şahit olmak için tam bir fırsat diyebilirim.
Eğer bir anime izleyim sonra da kalkıp, işime devam edeyim diyenlerin izlemesini pek tavsiye etmem.
Bir anime izleyeyim günlerce kafa yorayım. beni şok etsin. etkilesin diyenler kesinlikle izlemelidir.Yazar: cherno
Tarih: 20/08/2009

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 8
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 7
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 7.33

Genel:
baskalarinin rüyalarina musallat olma gibi farkli bir terörizm türünün anlatildigi anime.

İyi Yanları:
filmdeki rüyalar da filmin konusu kadar yaratici.

aksyin belli bir seviyede tutulmus.

Kötü Yanları:
bazi yerler fazla karisik.biraz daha aciklama iyi olabilirdi diye düsünüyorum.

Sonuç:
görmezden gelinmemesi gereken bir film bence.Yazar: seray67
Tarih: 03/08/2009

Yoruma 5 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 3
Video: 7
Hik.-Anlat.: 4
Karakter: 6
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 1

Genel: 4.67

Genel:
İzlediğim en berbat anime. Konu güzel fakat işlenişi kötü. Her şey birbirine karışmış.

İyi Yanları:
Yukarıda da dediğim gibi konu güzel.

Kötü Yanları:
Müzik iğrenç. Konu heba olmuş. Fantastik öğeler birbirne karışmış, her şey var. Deli kızın çeyizi gibi. =)

Sonuç:
İzlemesenizde olur. Deli kızın çeyizi gibi bir anime. :)Yazar: Mai
Tarih: 06/08/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 2 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 9
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 8
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.50

Genel:
Paprika, çocuk ruhlu bir dahi olan Dr.Tokita'nın DC-MINI adlı başkalarının rüyalarına girebilmeyi sağlayan cihazı icat etmesiyle olan olarları anlatıyor.

İyi Yanları:
Görüntüler o kadar ilgi çekici ki genellikle "düşlerden fırlamış" gibi. Bazı sahneler uzun süre aklınızda kalacak. Hayal gücüne hayranlık duyuyor insan.
Konu da oldukça farklı, güzel bir fikir iyi işlenip hikaye oluşturulmuş, sonu da iyi toparlanmış.
Bazı noktalarda izlerken hangisi rüya hangisi gerçek karıştırıyorsunuz, ama nasıl oluyorsa sonunda neredeyse hiç soru işareti bırakmadan bitirmişler.
Bu kadar anlaşılmaz olmasına rağmen bittikten sonra "nerden de izledim izlemez olaydım" demiyorsunuz.

Kötü Yanları:
Her saniye bir olay oluyor. Tabii bu kötü bir yan sayılmaz bile, ama bütün dikkati toplayıp izlemek gerekiyor, bir noktada kaçırdıktan sonra devam edip anlamak mümkün değil.

Sonuç:
Sonuç olarak güzel bir anime. Aklınız başka yerdeyken izlemeyin yeter ;)Yazar: inispiritusen
Tarih: 04/08/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 9.00

Genel:
Paprika; Yasutaka Tsutsui nin 1993 yılında yayınladığı aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmış... 19.Tokyo film festivalinde "En İyi Uzun Metrajlı Anime Ödülü"nü ve Susumu Hirazawa ile "Müzik Ödülü"nü kazanmış... daha önce Tokyo Godfathers, Millennium Actress ve Perfect Blue gibi özel filmlerden tanıdığımız Satoshi Kon’ un psikoloji kökenli bir filmidir... bilinç altı üzerine rahatsız edici bir görsel şölen ortaya çıkarmış olan KON... filmiyle bilinç altının karanlık noktalarına ışık tutarken... yine o çok sevdiği insan psikolojisi üzerine yaptığı gezintilerle bizi kendi kaotik dünyasına çekiyor...

İyi Yanları:
Konu çok karışık olmasına rağmen film sonlara doğru inanılmaz derecede düzgün bir şekilde toparlanıyor... farklı hikayesi ve özgün anlatım diliyle ilgiyi hep üstünde tutuyor... filmin teknolojisi ise ayrı bir deha örneği... inanılmaz 3d görüntüleri ve el çizimlerinin birleşimi gerçekten muhteşem... yağmur modellemeleri... su ve ışık efektleri, transparan görüntüler... hele konfetiler gibi titiz ayrıntılar insanı hayrete düşürüyor... arka plan görsellerini hiç anlatmayayım... gerçekten normal bir insanın düşüneceği ayrıntılar değil... filmin başındaki fragman bölümünde bile bunu nasıl yaptılşar demeden edemiyorsunuz... özellikle bilinç altı görüntülerindeki uçuk sahneler ve tadında aksiyon sahneleriyle beni mest etti...

Psikanaliz üzerinde gezintiler... sinema sanatına göndermeler... neden sonuç ilişkileri üzerine tutarlılık... ve özellikle panayır görüntülerindeki müzikleriyle gerçekten çok titiz bir çalışmanın örneği... karakterler gayet özgün ve insan üstü bir yanları olmayan, bizler gibi hatalar yapan... aramızdan reel tipler...

Filmin son sahnelerine doğru önünden geçilen sinemanın afişlerine baktığımızda da sathoshi kon un diğer filmlerinin afişlerini görüyoruz... bunu daha önce tokyo godfather dada yapmıştı... her ayrıntısında ince önemli parçalar bulunan iyi bir film...

Kötü Yanları:
Film çok yoğun ve hızlı gelişiyor... dikkatinizi iyi odaklamazsanız ipin ucu kaçıveriyor ki... sonrasını toplamak çok zor... paralel giden hikayeler ana hikayeye iyi bağlanmış ama 3-4 koldan ilerleyen konu akışı bir noktadan sonra kasmaya başlıyor... konuya öyle bir odaklanıyorsunuzki arka planda olan... teknik olarak yapılan yenilikleri falan göremiyorsunuz... hele benim gibi birde alt yazılı izlemişseniz... düşünün artık... ayrıca sathoshi kon un diğer filmlerini çok beğenmiş biri iseniz... açıkçası bu filmden benim gibi çok şey bekleyenlerdensiniz demektir... ama malesef bu beklentinin karşılığını almak göreceli bir durum...

Sonuç:
Bence sathoshi kon un en iyi filmi değil... ama görselleri ile, kurgusunun oluşturduğu karmaşık atmosferle... kesinlikle izlenmesi gereken bir anime... arşivimde olmasından ve tekrar tekrar izlemekten çok keyif aldım... farklı tatlar ve sathoshi kon dilini seviyorsanız zaten kaçmaz... ama son bir tavsiye: algınız açıkken izleyin yoksa filmin sonunu getiremiyebilirsiniz...Yazar: capsicum
Tarih: 27/03/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 8
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 8.83

Genel:
İlginç bir konusu var, fantastik filmler arasında bir numara diyebilirim. Zaman zaman seyirciyi yanıltan bazı sahnelerin olması ve bazende filmin gerilim veya korkuya tahavvül etmesi etkileyici ve çok başarılı olmuş. Bence görüntü ve tasarımlar çok güzel, ayrıca müziği de iyiydi. Çizim ve renklendirmeleriyle gayet başarılı ve hoş bir film…

İyi Yanları:
yukarıda...

Kötü Yanları:
Bu kötü yan sayılır mı bilmiyorum ama animenin ilerleyen kısımlarında bana göre fantastiklik yanı biraz fazla abartılmış. Filmin sadece bir yerinde de olsa bence ecchi gereksiz.

Sonuç:
Anime severlerin hatta sevmeyenlerin bile izleyebileceğini düşündüğüm fantastik bir film.
İzlemenizi tavsiye ediyorum.Yazar: beyazm
Tarih: 18/03/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 10
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.67

Genel:
Gerçekten çok iyi düşünülmüş bir konuya sahip animelerden biri. İnsanların hayallerin peşinden nasıl koştuklarının anlatıldığı, sürükleyiciliği ve fantastikliği çok iyi birleştirebilmiş bir yapım. İzleyiciyi bile yanıltan sahnelerin olması ve zaman zaman heyecanın, gerilim ya da korkuya dönüşmesi iyi başarılmış.

İyi Yanları:
Görüntüler, tasarımlar ve pop-metal tarzı müziği bence çok iyi ve tabi konusu. İçerisindeki yanılsamalar da başarılı bir şekilde hissettirilmiş.

Kötü Yanları:
Fantastiklik giderek artmış, kötü yan olarak sayılmayabilir belki ama hikaye belli bir noktadan sonra gerçeğe daha yakınlaşarak daha iyi olabilirdi bence.

Sonuç:
İzlemenizi tavsiye edebileceğim, hoş bir anime.Yazar: noose
Tarih: 14/01/2008

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.67

Genel:
Oldukça eğlenceli güzel bir anime.Özellikle müzikleri mükemmel.Görsel olarak da oldukça iyi.Tüm bunların yanında konusunun da ilgi çekici olması bu animeyi benim için üst sıralara taşıdı.

İyi Yanları:
yukarıda.

Kötü Yanları:
yukarıda.

Sonuç:
yukarıda.Yazar: Ocean_Soul
Tarih: 24/09/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 8
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 9
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 9.17

Genel:
Paprika, türünde gerçekten çok başarılı bir animasyon film. İzleyiciyi tam anlamıyla tatmin ediyor ve asla sıkmıyor.

İyi Yanları:
Fantastik bir animasyon filminden bekleyebileceklerinizin hepsini Paprika'da bulabilirsiniz. Konusu gerçekten çok geniş bir alana sahip. Rüyalarda olan saçmasapan olaylar gerçekten de rüyalarda olan türden. Bu yüzden aslında hiç de saçma gelmiyor. Film aslında bir kitap uyarlaması ve kitabın yazarı da rüya anlatımlarında kendi rüyalarından yararlandığını söylüyor. Bu sizde rüya görüyormuş hissini uyandırıyor. Karakterler çok güzel tasarlanmış. Hepsi uyum içinde ve aklınızda soru işareti kalmıyor. Çizimler tek kelimeyle mükemmel. Konu akışı sizi asla sıkmıyor. Sonu tatmin edici.

Kötü Yanları:
Seri halinde olsaydı belki olabilirdi ama benim için bir film olarak Paprika gerçekten kusursuz.

Sonuç:
Paprika size fantastik bir animasyon filminden alabileceğiniz herşeyi sunuyor. Her animesever için kaçırılmaması gereken bir yapım.Yazar: Edenknight
Tarih: 03/07/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 6
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.83

Genel:
Yönetmenin önceki filmlerinden Perfect Blue ve Tokyo Godfathers'ı oldukça değişik ve gerçekçi bulmuştum. Her ne kadar bu film gerçeküstü sularda yüzse de kökeni gerçek insan duygularına ve zihnini karanlık dehlizlerine dayanıyor. Psikanalizin bakış açısından yaklaşıldığında, hemen herşeyin cinsellikle olan bağlantısını kurabiliyorsunuz ve gösterilen imajların hiçbirisi de boşuna değil ve anlamları var. Akışkan ve tutarlı senaryosu da cabası.

İyi Yanları:
Mükemmel görseller, hiç sıkmayan konu akışı, ilginç ve gerçeğe yakın karakterler, havada kalmayan alt öyküler ve bunların ana hikayeye sağlam eklemlenmesi, sinema tarihine göndermeler, Freudyen teorilere göz kırpan imgeler yumağı, en ilkel arkaik kahramanın yolculuğu formülünün modernize edilmiş hali ve doyurucu final sahneleri.

Kötü Yanları:
Müzikleri pek tutmadım. Biraz fazla pop ama filmin ruhuna uygunlar bir şekilde. Biraz daha karanlık imgeler kullanılabilirdi diye de düşünmüyor değilim kimi yerlerde; ama bunları bir eksi olarak kabul edebilir miyiz, bilmem...

Sonuç:
Epey bir zamandır izlediğim en orjinal filmlerden birisi. Japonlar bu işi gerçekten biliyor. Herhalde bu filmi görse Salvador Dali de çok severdi. İlginç senaryolara ve özelde sürrealizme ilgi duyanlara şiddetle öneriyorum.Sonraki Sayfa Sayfa Numarası:
Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR