Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Haibane Renmei Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Haibane Renmei

Yazar: hero_44
Tarih: 07/12/2010

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 8
Video: 8
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 8
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 7.83

Genel:
Askere gideceğim gün zar zor izleyip bitirmiştim bu seriyi.güzel yorumlar da etkili oldu fakat seri hiçbir bütünlük içermiyordu doğruyu söylemek gerekirse uzun bir romandan kısa bir kesit alınıp dramatize edilmiş dersek yanlış olmaz.Olayların ne başlangıcı var nede sonu.Sadece bir ara dönem anlatıyor.Haibane ler ve onların geçmişi hakkında hiçbir bilgi yok aynı zmaanda şehrin dışında ne oldugunuda bilemiyoruz.Her haibane bir gün uçup gidiyor ve sadece halesi kalıyordu geriye ve haibanelerin ne amaçla var olduklarına dairde yine bir karakterin yazdıgı bir hikaye vardı oda çok açıklayıcı denemez.

İyi Yanları:
Seri iyi dramatize edilmiş.Çizimleri güzel karakterleri sevimli.Müzikleri ise fana değildi.

Kötü Yanları:
Çoğunu yukarda yazdım ama seri kendi içinde bütünmlük içersede genel olarak bakarsak yarım bile denemez.Sadece Rakka'nın ve onu bulan Haibane'nin hikayesini aktarıyordu.Hiç bir sorunuza ve cevap bulamamkta cabasıydı.

Sonuç:
Dramsal serileri seviyorsanız izlenebilir.Yazar: forminifera
Tarih: 10/09/2009

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.83

Genel:
Başlarında haleleri ve sırtlarında kanatları olan 'haibane'ler, yüksek bir duvarla dış dünyadan ayrılmış Grie şehrinde yaşamaktadırlar. Hikaye Rakka adını verdikleri yeni bir 'haibane'nin doğmasıyla başlar.

İyi Yanları:
Tek kelime ile etkileyici. Animasyonu çok iyi. Müzikleri sıradan ama animenin o durgun havasına çok uyduğu için sorun teşkil etmiyor. Kapanış parçasının sözleri anlamlı. Herkesin kendine göre anlamlar çıkarabileceği ya da bilinmeyenleri istediği gibi kabul edebileceği bir anime. Heyecanlı olmamasına rağmen bütün bölümleri art arda izledim. İzlenilirliğinin bir sebebi de açığa kavuşturulmayan şeylerin olmasıydı, çoğunun açığa çıkmayacağını bilsem de. Zaten gerek de olmadığını düşünüyorum. Çünkü kanaatimce bu animenin amacı izleyeni merakta bırakıp sonra da onu bilgi ile tatmin etmek değil de; sır dolu anlatımının arasına çok iyi yedirdiği karakterlerin derinine inmeyi sağlayan ayrıntılar ve müthiş yoğun duygular sayesinde izleyiciye animenin sonunu beklerken değil izlerken zevk vermek, düşündürmek, o sıcacık duyguları hissettirmek. Haibane Renmei'i bu kadar güzel kılan şey de bu. Dediğim gibi ben çok etkilendim. Hatta 12. bölümüyle beni ağlattı. Sonunun iyi olmadığına dair
yorumları okuduğum için kendimi hazırlamıştım ama beklediğim gibi çıkmadı. Güzel bir sondu.

Kötü Yanları:
Kötü bir yanı yok ama bir şeyi beğenmedim.
Spoiler:
Kanatların çıkışının kanlı, acılı bir olay olması gözüme batan tek şey oldu. Bunun gerekli olduğu düşünülebilir ama bence başka türlü olsa da anlamını kaybetmezdi.


Sonuç:
Aşk, komedi, macera, dövüş bekleyenler için kuşkusuz beklentileri karşılamayacaktır. Ama bunlar olmadan da nasıl güzel bir anime olabileceğini gösterdi bana. Herkesin kalbine dokunabilecek bir yapım.Yazar: NoIsIA
Tarih: 01/09/2009

Yoruma 3 kişi oy vermiş. 3 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 7
Video: 9
Hik.-Anlat.: 9
Karakter: 8
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.17

Genel:
Belirsizlikle başlayan her hikaye ilgi çekicidir.Hem animelerde hem de sinemada başarılı örneklerini bolca gördüğümüz bu durum Haibane Renmei’ninde ana konusunu oluşturuyor.Anime başladığında ana karakterimizi yüksekten etrafı duvarlarla kaplı bir kasabaya düşerken görüyoruz.Uyandığında ise sırtlarında kanat ve başlarında haleler buluna bir grup kızla karşılaşıyor.Neden burada olduğu ve kim olduğu hakkında hiçbir bilgisi yok.Kızların Rakka adını verdiği karakterimiz bu noktadan sonra bu gizemli kasabada uyması gereken kuralları öğrenerek yaşamaya başlıyor.Ve bize de bu masalsı hikayeyi izlemek kalıyor.

İyi Yanları:
Haibane Renmei’yi ilk başlarda neden sevdiğinizi anlayamıyorsunuz.Hatta ben hala anlayabilmiş değilim.Fakat sıcak ve merak uyandıran hikayesi sizi bağlamaya yetiyor.Okuduğum yorumlarda hep bir sembolizm fırtınasından bahsediliyordu.Bana göreyse Haibane Renmei’nin böyle bir iddiası yok.Daha doğrusu şöyle demek lazım;sembolize ettiği şeyler zaten ortada.Her izleyen bunları kendine göre yorumlasın,istediği hikayeyi yaşasın diye ortaya bırakılmışlar.Sizi bunları anlamaya zorlamıyor.Animenin tek derdi kendi hikayesini anlatmak.Gerisini size bırakıyor.Sanırım sizi en çok etkileyende bu oluyor.Kendine özgü farklı bir havası var.Çok sakin ve durağan ilerlesede hiç sıkmadan bunu başarıyor.Arkadaşlık ve sevginin üzerinde duruluyor.Animenin orta bölümlerinde psikolojik ağırlığını arttırması da seriyi bambaşka bir havaya sokuyor.Merak unsuru çok iyi kullanılmış.Karakterler çok iyi betimlenmiş ve onlarla ilgili bilmeniz gereken her şey size aktarılıyor.Merakta kalmıyorsunuz.Ve tekrar tekrar belirtmek gerekir ki bunu bu kadar sakin,iddiasız ve sizi sıkmayan bir anlatımla yapabilmeleri gerçekten hayret verici.
Karakter ve arka plan çizimleri çok güzel.Renklerin kullanımı ve uyumu atmosfere çok uygun ve ortama hayat veriyor.Görsellikle ilgili bir sorun yaşanmıyor.
Müzikleri öyle çok ahım şahım olmasada kulak tırmalamıyor ve animenin sakin havasına uyum sağlıyor.Seslendirmeleri ise beğendiğimi söylemek isterim.Saiyular karakterlerle çok uyumlu bir iş çıkarmışlar.

Kötü Yanları:
Bu kadar çok bilinmeyen bırakılmasının seyir zevkini oldukça aşağı çektiğini düşünüyorum.En azından belli başlı konularda bilgi verilmesi çok daha güzel olurdu ve çok daha fazla kişi tarafından beğenilmesini sağlardı.Başkada özellikle eleştirilmesi gereken bir yönünü bulmak zor.

Sonuç:
Sonuç olarak Haibane Renmei ne sizi gülmekten kırıp geçirecek,ne heyecandan havalara zıplatacak,ne de ağlamanıza neden olacak.Onun yerine 13 bölüm boyunca bir masal kitabı okur gibi kafa dinlemenizi sağlayacak.Sadece farklı tarzı yüzünden bile görülmeyi hak ediyor.Boş bir zamanınıza sıkıştırıp izleyin derim.Pişman olmazsınız.Yazar: seray67
Tarih: 02/08/2009

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 8
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 8
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 8.33

Genel:
Çok şirin bir anime. Konu basit gibi ama hikaye ile özgün hale gelmiş.

İyi Yanları:
Duygusallık ve arkadaşlık güzel işlenmiş. Ayrıca karakterler bazen düşüncelerini dile getirerek gözzümüzden kaçan ayrıntıları göstermiş oluyorlar.

Kötü Yanları:
Sonu çok tuhaf. Sanki ucu açık kalmış gibi yada güzel bir son yapamamışlar gibi. Anlatımı da yetersiz gibi.

Sonuç:
İzlenebilir.Yazar: serbay67
Tarih: 31/07/2009

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 8
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 7
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 8.17

Genel:
Genel olarak türündeki gibi fantastik, duygusal bir anime. Haleli, kanatlı şirin çocukların normal insanlarla birlikte sınırlı bir çevrede belli kurallarla yaşadığı bir yerde başlıyor hikaye ve orda da bitiyor. Pek mekan yok. Farklı ve güzel fantastik öğeler var. Bir çırpıda izlenebilir. Zaten olaylarda hemen gelişiyor pek bekleme yapmıyor.

İyi Yanları:
Duygusal yönü güzel. Mekanlar, evler, geniş çimlerdeki yel değirmenleri her ne kadar gerçek olsada hikaye fantastik olduğundan onlarda daha bir güzel geliyor insana. İntro ve outro mükemmel. Müzikleri süper. Tamamen animeyle uyumlu. Zaten animenin türünde yazmasada hafif psikolojik türde içeriyor. Müziklerle de tam bir bütün oluyor anime.
Spoiler:
Birde Reki'nin aslında nasıl biri olduğunu öğrenmek son bölümlere baya bir heyecan katıyor


Kötü Yanları:
Kötü yanları hikayeyle ilgili.
Spoiler:
Bu rüya olayını anladım. Herkes bir rüya görüp oraya geliyor ama asıl hayatı ne oluyor. Bunların aileleri bunları aramıyor mu?
Birde uçma var günahkar olmayan herkes bir gün uçuyor ve gidiyor ama nereye? Hem bu kara duvarların ardında ne var? Hiç kimse gitmemiş mi? Ben bunları çok merak ettim.

Spoiler a bakmayanlar için cevapsız kalan sorular diyebilirim. Gerçi fantastik bir animede herşeye inandında onlar mı kaldı diyebilirsiniz tabi ama insanı meraklandırıyor işte rahatsız ediyor.

Sonuç:
13 bölüm olunca aklıma direk Elfen Lied gelmişti. Çünkü o da kısa ve etkileyici bir animeydi. Bu da onun gibi. Müzikleriyle, hikayesiyle, karakterleriyle, fantastik zımbırtılarıyla baya güzel bir anime. Oturun 13 bölüm güzel, sessiz, sakin bir anime izleyin.Yazar: UmUtCaN
Tarih: 07/04/2009

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 6
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 8.67

Genel:
görsellik kalitesi çok güzel ve bir o kadarda çekici.

İyi Yanları:
burdaki insanların içlerindeki duyguları tam olarak yansıtabiliyor.

Kötü Yanları:
ne yazıkki konu bakımından eksik kalmış denebilir sanki baştan savma olmuş.

Sonuç:
aslında genel olarak güzel ve izlenmesi gereken animeler arasında ama benim için bir favori değil...Yazar: hmtbcl
Tarih: 08/03/2009

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 10.00

Genel:
Masal gibi bir seri...Lafta değil hem hikayesi hem konusu hem müzikleri hem de tartıştığı konular olsun her yönüyle günümüz insan ilişkilerine çok derin yakınlık kurup bunu fantastik bir dille anlatmış ve anlatımda uzak noktalardan birini yakalayabilmiş..
İçerisinde aksiyon olmayan bir serinin bu derece sürükleyici yapılabilmesi gerçekten şaşırtıcı demek ki yeterince doğru cümlelerle ifade edilebilen yoğun manalı haller yaratabiliyorsanız bu mükemmellikte işler de yapabilirsiniz...

İyi Yanları:
Karakter tasarımları hikayeyi taşıyan başlıca özellik, bildiğimiz melek figürünün farklı bir şekilde yorumlanmış olması da klişelerin bile doğru kullanıldığında özgün olabileceğini ispat ediyor.
Müziklerine değinmeden geçemeyeceğim Seriye tam oturan müzikler seçilmiş, bir o kadar da güzel bir açılış şarkısı...
Hikaye hem akıcı hem de size düşünecek imkan yaratabilecek kadar da kavramsal...

Kötü Yanları:
Açıklanmasını beklediğiniz çok şeyle karşılaşabilirsiniz her bölümde ve seri bittiğinde de açıklanmadıklarını görebilirsiniz..Seri planlandığında devamı olacak diye düşünüldüğünden mi ya da serinin tavrı itibariyle mi bırakılmış ucu açıklıklar bilmiyorum ama izleyicide eksiklik hissi bırakmıyor.
Belki de aklınızdaki soruları cevaplamanız için bir fırsattır (hem serinin oluşturdukları hem de sizde "zaten" var olanlar.)

Sonuç:
Kendinizi kavramsal yoğunluğu yüksek bir anime izlemeye hazır hissediyorsanız, hatta istediğiniz tam olarak buysa bu seri izlenilmesi tartışılması-yorumlanması gerekli bir seri...Zaten su gibi akıyor : )
(diğer serilerde puan kırmamak için uğraşırdım bunda kırmak için uğraşıyorum sanırım başaramayacağım : )Yazar: chiaki
Tarih: 19/11/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 2 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 10.00

Genel:
Orijinal konusu ve rüya gibi anlatımıyla izleyiciyi adeta büyüleyen eşsiz bir anime.

İyi Yanları:
* Harika bir hikayesi var, anlatımı ise size hikayenin içindeymişsiniz gibi hissettiriyor
* İzleyiciyi kesinlikle yormayan, sakin bir tarzı var
* Müzik seçimi çok zevkli
* Karakter tasarımları ve animede kullanılan imgelemler oldukça başarılı

Kötü Yanları:
* Kötü yan bulamıyorum

Sonuç:
David Lynch hayranı bir aile olarak eşimle birlikte keyifle izlediğimiz, diğer harika özelliklerine ek olarak sürrealist yapısıyla da gönlümüzü fetheden bir anime.Yazar: soubi
Tarih: 24/10/2008

Yoruma 3 kişi oy vermiş. 3 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 10.00

Genel:
Haibane Renmei çok sevdiğim bir anime olmasına rağmen ilk etapta işte bu yüzden seviyorum diyemediğim bir seri. Beni oldukça şaşırtıp, ekrana kilitlemişti. Sembolizm beni her zaman çeker ama Haibane Renmei'de gördüğümüz sembolizm hikayeyle o kadar yumuşak bir uyum gösteriyor ki ilk bölümleri izlerken fark edemiyorsunuz belki de. Göze batan, özellikle çarpan hiçbir yanı yok ama bütüne bakıldığında benim için bir başyapıt niteliğinde.

İyi Yanları:
Karakter betimlemelerinde kullanılan, ilk etapta göze batmayan ama ilerleyen bölümlerde hayranlık uyandıran detayları sayesinde karakterlerdeki doğallık maksimize edilmiş. Seiyuu’lar çok iyi bir çıkarmış bence, yine duyar duymaz süper değil belki ama karakterlerle %100 uyum sağlanmış bence. Renkler hikayenin akıcı ve yumuşak anlatımında çok büyük yer alıyor. Simgeler ve hikayede kullanılış biçimleri bence oldukça özgün. Animasyonda animenin geneli gibi, ilk bölümde ilginizi çok fazla çekmeyebilir ama izledikçe hayranlığınız daha fazla artacaktır.

Kötü Yanları:
Belki hikayenin izleyicinin yorumuna bıraktığı bazı uçları olabilir ama bunları kötü bir özellik tanımlamak bence yanlış olacaktır. Bilinçli olarak yoruma sunulan boşluklar olduğunu düşünüyorum ve böylesi hikayeyi basitleşmekten kurtarıyor.

Sonuç:
İlk bakışta göze çarpan, ilginizi çeken bir yanı yokmuş gibi gelebilir. Hikaye, anlatım, renkler, karakterler belki çok yalın ama bu yalınlıkla beraber simgelerin kullanışı, sizi anlatımına hayran bırakacak. Sonuna kadar izlenmesini tavsiye ederim.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memories Doll
2. Violet Evergarden: The Movie
3. Noblesse (TV)
4. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
5. Pretty Guardian Sailor Moon Eternal 1-2
6. Ushio & Tora (TV 2)
7. Ushio & Tora (TV)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR