Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kamen Rider


Kamen Rider
Manga'nın Adı: Kamen Rider
Diğer Adları: 仮面ライダー, Masked Rider
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Dövüş, Doğaüstü Güçler
Gönderen: Akuma_Blade
Resmi Sitesi: [www]
Cilt Sayısı: 4
Yayım Tarihi: -/--/1971
Yayınevi/Dergi: Kodansha
Türkiye'de: Yayımlanmadı
Linkler: [Wiki]
Genel Puan: Henüz yorum/puanı yok
(İlk Yorum/Puanı Siz Girin)
Favori: 1 üyenin favori listesinde
Giriş Tarihi: 18/08/2009
Son Değişiklik: 19/08/2009


Yazar/Çizer: Shotaro ISHINOMORITanıtım:

Bir laboratuarda asistan olan Takeshi Hongo'nun yaşamı sıradan gibiydi; ta ki bir gün motosikletiyle yoldan çıkartılıp gözlerini bir yeraltı üssünde açana dek... Takeshi burada Dünya’nın kontrolünü ele geçirmek ve tüm insan nüfusunu "tasarlanmış insanlar" olarak değiştirmek isteyen ve kara büyülerden yasak teknolojilere kadar birçok yöntemi kullanan dünya dışı bir terör örgütü olan Shocker tarafından üzerinde deneyler yapıldığını öğrenir.

Üniversitedeki öğretmeni de burada bu çalışmalara katılmaya zorlanmıştır fakat Takeshi'yi görünce henüz onun üzerindeki değişim işlemi tamamlanmadan onu uyandırıp laboratuardan kaçırmaya karar verir. Öğretmeninin Shocker tarafından acımasızca öldürülmesine tanık olan Takeshi, kazandığı insanüstü dayanıklılık, akıl almaz fiziksel güç ve üst düzey çeviklik yeteneklerini Shocker örgütünün tüm Dünya’ya yayılmış gizli üslerini bulup çökertmek için kullanmaya karar verecektir. Bunun için öncelikle, kendisi gibi "tasarlanmış insanlar" olan, Shocker'in sayısız biyolojik savaş silahları ile sonu gelmeyen savaşlara girmesi gerekecektir.


Notlar:

 • Kamen Rider, renkli TV'ler için hazırlanmış ilk Japon yapımı süper kahraman dizisidir. (Tür olarak "tokusatsu" denilen bir dala aittir) İlk bölümleri fazla ilgi çekmemiş, fakat ana karakter Takeshi Hongo'yu canlandıran Hiroshi Fujioka'nın çekimler sırasında geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanmasına rağmen dizinin farklı yöntemlerle devam ettirilmesinin duyulması ile dizi bir şehir efsanesine dönüşmüş ve önce 95 bölüm ile 2 film, ardından sayısız başka film ve dizi ile devam etmiştir. Kamen Rider TV'de halen -yan seriler halinde de olsa- devam etmektedir.

 • 1971'deki bu Manga, dizi ile paralel olarak yazılmış şekilde alternatif bir yorumu içermektedir. (Ana karakterler "Rider 1" Takeshi Hongo ve "Rider 2" Ichimonji Hayato) burada da başroldeler fakat dizideki bazı olaylar farklı işlenmiştir. Bizzat Ishinomori Shotaro tarafından yazılan Manga, 1972 ve 1979'da aynı isimle, fakat yeni maceralarla ve açık bırakılan bazı konulara ait açıklamalarla (Riderman'e ne olduğu gibi) baştan basılmıştır. "Kamen Rider Spirits" ise Ishinomori Shotaro'nun ölümünden sonra seriyi sıfırdan bir kez daha yorumlayarak her yaştan okuyucuya seriyi tanıtmayı amaçlamıştır ve çok yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır.

 • Kamen Rider, Japonya'nın en önemli popüler kültür yaratımlarından birisidir. Mazinger Z'den SailorMoon'a, Guyver'den Evangelion'a, One Piece'den Tentai Senshi Sunred'e dek çoğu Anime'de Kamen Rider izleri hissedilebilir şekilde görülebilir. (Örneğin Evangelion bölümlerinden birisindeki EVA 01 ve 02'nin senkronize uçan tekme sahnesi Rider 1 ve Rider 2'nin Double Rider Kick'inden bir esinlenmedir) Kamen Rider aynı zamanda Otaku düzeyinde takipçi sayısı en yüksek yapımların başında gelmektedir.

 • 1999-2000'deki Kamen Rider Kuuga'nın ilk bölümü, Ishinomori Shotaro'ya bir atıf yazısıyla açılır. 2010 yılının Kamen Rider dizisi Kamen Rider W'ün başrolündeki 2 karakterin isimleri "Ishinomori" ve "Shotaro" olacaktır.

 • 1999'daki Kamen Rider Kuuga öncesindeki tüm seriler (her ne kadar Kamen Rider V3 dışındaki tüm serilerdeki ilk seriye dair izler giderek azalıyor olsa da) ortak karakterin/olayların varlığından dolayı Showa evreni dizileri olarak tanımlanıyordu ve 1999'daki Kamen Rider Kuuga'dan 2008'deki Kamen Rider Kiva'ya kadar tüm serileri Heisei dönemi seriler olarak tanımlandılar. (Bu dönemdeki tüm seriler kendi içinde bağımsız evrenler olarak çıktılar) Boyutlar arası yolculuk temalı 2009'daki Kamen Rider Decade'in yeni hikâye düzeneği ile 1971'den beri çıkan tüm Kamen Rider serilerinin kahramanlarının amaçları tek evrende birleştirildi.

 • Kamen Rider'in 35. yılını kutlamak amacıyla 2005 ve 2007'da günümüz Dünyası’nda uyarlanmış iki Kamen Rider filmi çekilmiştir: Kamen Rider First ve Kamen Rider Next. Bu filmler Manga'ya göre alternatif ve çok daha karamsar bir yorumdur. • Bağlantılı Animeler:

  Yumekui Merry (TV Serisi) (2011)


  Bağlantılı Mangalar:

  Kamen Rider Spirits (2001)
  Yumekui Merry (2008)


     

   

  Son Girilen Anime Tanıtımları

  1. Pluto
  2. A Silent Voice
  3. Ride Your Wave
  4. Suzume no Tojimari
  5. Watashi no Shiawase na Kekkon
  6. Bright: Samurai Soul
  7. When Marnie Was There

  Son Girilen Manga Tanıtımları

  1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
  2. Rurouni Kenshin: Restoration
  3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
  4. Tonari no Kaibutsu-kun
  5. Lady Victorian
  6. Hadashi no Bara wo Fume
  7. Anne no Aijou

  En Son Yorum Girilmiş Animeler

  1. Clannad After Story
  2. Fullmetal Alchemist 2
  3. Steins Gate
  4. Death Note
  5. Baccano!
  6. Hellsing Ultimate
  7. Himouto! Umaru-chan

  En Son Yorum Girilmiş Mangalar

  1. Steel Ball Run
  2. Stone Ocean
  3. Death Note
  4. Steel Ball Run
  5. Berserk
  6. Kaichou Wa Maid-sama!
  7. NANA

   

  Copyright © 2000 - 2024 Anime.GEN.TR