Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Fushigi Yuugi

Yazar: Abyss

İçindekiler

Japonca adı:  Fushigi Yuugi
İngilizce adı: Mysterious Play
Yapıt:  Anime,OAV, Manga
Bölüm sayısı: 52
Yazar: Watase Yu
Yönetmen:  Kamegaki Hajime, Shigeno Akira, Shimazaki Nanako
Karakter Dizaynı: Motohashi Hideyuki
Orjinal seslendirme: Midorikawa Hikaru (Tamahome), Araki Kae (Miaka), Touma Yumi (Yui), Furusawa Touru (Nakago), Koyasu Takehito (Hotohori), Kawakami Tomoko (Chiriko), Sakamoto Chika (Nuriko), Ishii Kouji (Mitsukake)
Tür: Shoujo, Fantastik

 


Hikaye:

Miaka Yuuki ve Yui Hongo çocukluktan beri birbirlerinden hiç ayrılmayan çok iyi iki arkadaştır. İkisi de 8. sınıftadırlar. Orta okuldan mezun olacakları için lise giriş sınavlarına gireceklerdir. İki arkadaş geçen senelerde de olduğu gibi aynı okulda ve aynı sınıfta olmak istediklerinden, Jonan Akademisinin giriş sınavlarına beraber girmeye karar verirler. Okul çıkışında Yui kütüphaneden aldığı bir kitabı geri götürecektir ve Miaka’dan onunla gelmesini ister. Beraber kütüphaneye vardıkların Yui kitabı vermek için önden gider.

 

Miaka onu beklerken kütüphanede gezinmeye başlar. Yere bir şey almak için eğildiğinde Miaka’nın arkasında kırmızı bir ışık belirir ve kırmızı bir tavus kuşu belirir. Kuş kaybolduktan sonra kırmızı bir ışık Miaka’ya önündeki merdivenleri işaret ediyordur. Işığı takip eden Miaka bir kapının önü gelir, içeriden kuşun kanat sesleri geliyordur. Miaka kapıyı açtığında içerde kuş falan yoktur ama raflar dolusu kitap vardır. Miaka gitmeye niyetlendiğinde yanına Yui gelir ve ona olanları anlatır.

Konuşurlarken rafların birinden bir kitap yere düşer. İkili kitabı alır. Bu kitap eski bir Çin hikayesi olan “Dört Tanrının Evreni” dir. Yui kitapta ilk sayfasında yazılanları okumaya başlar.

“Böylece efsanedeki kız diğer dünyanın kapısını açar. Bu Suzaku’nun 7 kutsal savaşçısını bir araya getiren bir kızın hikayesidir. Sınırsız bir güce sahip olup dileklerini gerçekleştirmiştir. Hikayenin kendisi büyülüdür. Bunu okumayı bitiren kişi bu güce sahip olacaktır. Sayfa çevrilir çevrilmez, hikaye gerçek olacak ve başlayacaktır.”

Yui ve Miaka birbirlerine bakıp kitapta yazılanları anlamaya çalışırlar. Tam bu sırada kitaptan gelen kırmızı bir ışık iki kız sarar. Kızlar gözlerini açtıklarında artık kütüphanede olmadıklarını ama daha sonradan adının Konan İmparatorluğu olduğunu öğrenecekleri tanımadıkları bir yerde olduklarını fark ederler.

Bu bilinmedik topraklara ayak basar basmaz köle tacirlerinin saldırısına uğrarlar. Onları bu kötü niyetli insanlardan kurtaran kişi anlında Japonca karakterle dev (oni) yazan bir yakışıklıdır ^_^. Yui’yi, Miaka fark etmeden onları Konan’a getiren kırmızı ışık sarar ve Yui’yi kütüphaneye geri götürür. Miaka tanımadığı bu yerde kaybolduğunu sandığı arkadaşını umutsuzca aramaya başlar.

Anlında dev karakteri olan ve onlara daha önceden yardım eden kişiyi bulmaya ve ona arkadaşının nerede olduğunu sormaya karar verir. Sorun: nerede olduğunu bilmiyordur.

Bir at arabasının arkasına atlar ve şehre doğru yola koyulur. Yoldaki insanlar Miaka’ya garip garip bakıyordur. İnsanların giydikleri ve ortam, her şey eski Çin’i anımsatıyordur. Miaka kafasını çevirir ve muhteşem bir manzarayla karşılaşır. Eski Çin’e ait bir şehir tam karşısındadır. Ona yardım eden kişiyi bulur ve adının Tamahome olduğunu öğrenir. Miaka, Tamahome’yi kendisine yardım etmeye ikna eder. (Ama Miaka aramaya başlamadan önce, Yui’nin çoktan kendi dünyalarına döndüğünü anlar.)

Bu olaylardan sonra, Miaka’nın sakarlığı onların başını belaya sokacak ve imparatorluk askerleri tarafından yakalanıp saraya getirilecektirler. Sarayda imparator Saihitei, Miaka’ya bir teklifte bulunur ve ondan yıllardır Konan da beklenen, Suzaku’nun 7 kutsal savaşçısını bir araya getirerek Suzaku’nun kutsal gücünü elde edip, bütün dilekleri gerçekleştirip ülkeyi feraha kavuşturacak efsanevi kız Suzaku’nun Rahibesi (Suzaku no Miko) olmasını ister.

Miaka bunu ilk başta reddeder ama gerçekleşmesini istediği dilekleri vardır. Miaka, Suzaku’nun Rahibesi olmayı kabul eder.

Miaka, bundan sonra 7 kutsal savaşçıyı aramaya başlar. Zaten 3 tanesi yanı başındadır: Tamahome, Hotohori ve Nuriko. Ama Miaka hastalanır ve iyileşmesi için o ana kadar bulduğu 3 kutsal savaşçı ve Dört Tanrının Evreninin yöneticisi Taitsukun güçleriyle birlikte onu geldiği dünyaya gönderirler. Miaka kendi dünyasına döndüğünde onu bir çok sürpriz beklemektedir.

En önemlisi Yui hiçbir yerde yoktur. Miaka o geri gönderilirken Yui’nin kitaba çekildiğini anlar ve abisi Keisuke’nin bütün karşı çıkmalarına rağmen kitaptaki dünyaya geri dönmeye karar verir.

Konan topraklarına geri dönen Miaka, Konan ile komşu ülke Kutou’nun savaşın eşiğine geldiğini öğrenir. Bunu öğrendikten sonra Miaka olanca kuvvetiyle bulması gereken geri kalan 4 kutsal savaşçıyı ve “Dört Tanrının Evrenin” de kaybolan en iyi arkadaşı Yui’yi aramaya başlar.

Dört Tanrının Evreni:

Dört Tanrının Evreni (the Universe of the Four Gods) aslında eski bir Çin hikayesidir. Bu hikayedeki dünya 4 bölgeye ayrılmıştır. Bu dört bölgeyi koruyan koruyucu tanrılar vardır. Bu tanrılar kuzeyin koruyucusu Genbu (Black Turtle), batının koruyucusu Byakko (White Tiger), doğunun koruyucusu Seiryuu (Blue Dragon) ve güneyin koruyucusu Suzaku (Red Phoneix) dur.

Dört tanrının evreni büyülü bir kitap, büyülü bir dünyadır. (Ehh hikaye eski bir Çin hikayesi olunca kitabın içindeki dünyada haliyle eski Çin’e benzetmektedir.) Onu açan ve okumaya başlayan bir kız kitabın içine girer ve o hikayeyi ana karakter olarak yaşamaya başlar. Yaşadıkları kitapta aynı şekilde yazılmaya başlar.

Kızların orada olma amaçları bellidir ve oradan çıkmak için onlara sunulan rahibelik teklifini kabul etmekten başka çareleri yoktur. Çünkü ona hizmet edecek ve koruyacak olan 7 kutsal savaşçıyı bir araya getirip, koruyucu tanrıyı çağırıp, onun tanrısal gücüne sahip olursa 3 dileği gerçekleşecek ve koruyucu tanrının koruduğu topraklara ebedi barış gelecektir.

Rahibesi olacakları tanrıyı seçme şansları yoktur. Dört Tanrının Evreni’nde hangi bölgede belirmişlerse o bölgenin koruyucu tanrısının rahibesi olmak zorundadırlar.

Rahibe, koruyucu tanrının gücünü elde etmek için onunla birleşmelidir. Bu birleşme sırasında rahibenin kullandığı/taktığı/giydiği bir parça o tanrının Shinzaho su olarak belirlenir. Shinzaho koruyucu tanrıya adanmış bir parçadır ve 2 tane Shinzaho bir arada bir koruyucu tanrıyı çağıracak güçtedirler.

Kitapta ilk beliren rahibe (Miko) Genbu’nun rahibesidir. Ondan sonra sırayla Byakko, Suzaku ve Seiryuu’nun rahibeleri ortaya çıkmıştır.

Aynı zamanda Dört Tanrının Evreni’nin gökyüzü de 4 koruyucu tanrıya göre 4’e bölünmüştür. Gökyüzünde toplam 28 takım yıldız vardır. Her biri 4 bölgenin koruyucu tanrılarına göre dağıtılınca bölgelere göre 7 takım yıldız kalır. Bu takım yıldızların her biri koruyucu tanrı tarafından belirlenmiş ve onun rahibesini korumakla görevlendirilmiş 7 kutsal savaşçıyı temsil eder.

Bu 7 kutsal savaşçı önceden belirlenmiştir. Yaratılış amaçları, bir gün diğer dünyadan gelip koruyucu tanrıyı çağırıp, onun gücüne sahip olacak rahibeyi onlara verilen kutsal güçle korumaktır. Kutsal savaşçıların vücutlarında onların birer kutsal savaşçı olduğunu belirten karakterler vardır. Karakteri anlında beliren savaşçı o grubun lideridir.

Bu karakterler hizmet ettikleri tanrıya göre farklı bir renkte ortaya çıkarlar. Genbu – yeşil, Seiryuu – mavi, Suzaku – kırmızı ve Byakko – beyaz. Her savaşçının birbirlerinden farklı güçleri vardır.

Fushigi Yuugi OAV:

Şu ana kadar toplam 3 tane OAV yapıldı.

İlk OAV 1996 yılında 3 bölüm olarak piyasaya sürüldü. Hikayede, Miaka, Tamahome, Keisuke ve Tetsuya, Byakko Rahibesinin (Byakko no Miko) mezarını ziyarete giderler. Byakko Rahibesi Miaka'dan önce Dört Tanrının Evreni hikayesinin içine girmiş ve kutsal savaşçılardan birine aşık olmuştur. Bu açıdan Miaka ile oldukça benzemektedirler ancak Miaka ile aynı sonu paylaşamamıştır. Bu sırada garip bir ışık Tamahome'yi kitabın içine çeker ve Konan'a geri götürür. Ancak Tamahome'yi yeni bir düşman ve bir sürpriz beklemektedir.

1997 de Fushigi Yuugi'nin 6 bölümlük 2. OAV isi yapıldı. Artık Miaka son dileğini yapmış ve kitap tamamlanmıştır ya da herkes böyle sanmaktadır ancak eski düşman intikam için mezarından geri dönmüştür. Tamahome bir kez daha kitabın içine geri çekilir ama Tamahome eski Tamahome değildir artık. Eskiye dair hiç bir şey hatırlamamakta ve güçlerini kaybetmiş durumdadır. Artık o Taka'dır. Taka'nın iki dünyayı kurtarabilmesi için hafızasını kazanması ve yeniden kutsal savaşçılardan biri olması gerekmektedir.

2001 yılında çıkan 3.OAV (Eikoden) 4 bölümdür.Miaka ve Tamahome artık mutluluğu yakalamış ve evlenmişlerdir. İlk çocuklarının doğumunu beklemektedirler. Ancak onların mutluluğunu kıskanan Mayo, Dört Tanrının Evreni kitabını bulur ve Miaka'nın bebeğini çalarak kitaba geri döner. Tamahome kitaba geri dönmek ve ailesini kurtarmak zorundadır ama onu bilinmeyen yeni bir düşman beklemektedir.

 

Yuu Watase:

Yuu Watase 5 mart 1970 de Osaka doğmuş ve orada büyümüştür. İlk çalışması “Pajama de Ojama” 1989 yapımı bir shojodur. Bu çalışmasından sonra bir sürü başarılı çalışma üretmiş ve shojo dalında oldukça tanınan biri olmuştur.

Bilim kurgu, komedi ve fantezi öğelerini çalışmalarında oldukça başarılı kullanıyor ve kendisi de zaten bu öğeleri çok seviyor.

Müzikle yakından ilgili ama heavy metalden hiç hoşlanmıyor.

 

 

 

------------------------> kendi çizimi kara kalem taslak.

 

 

 

Bazı Çalışmaları:

Manga Flower Comics:

FUSHIGI YUUGI

SHISHUNKI MIMAN OKOTOWARI

ZOKU SHISHUNKI MIMAN OKOTOWARI

EPOTRANS! MAI

AYASHI NO CERES

Yuu Watase masterpiece collection:

GOMEN ASOBASE!

MAGICAL NAN

OTENAMI HAIKEN!

SUNA NO TIARA

MINT DE KISS ME

(Sağdan sola) Yuu Watase, Hikaru Midorikawa (Tamahome) ve Kae Araki (Miaka).

Studio Pierrot Co., Ldt.:

1979 da kurulduğundan beri, Studio Pierrot Co., Ltd. dünya çapında ünlü bir peri masalı olan “The Wonderful Adventures of Nils [Nils No Fushigi Na Tabi] (1980)”; sevilen çizgi romanlar “Lam, The Invader Girl [Urusei Yatsura] (1981) ve “Ghost’s White Paper [Yu Yu Hakusho] (1992) ve “Magic Girl Series (1983-85) gibi orijinal hikayeler ile yeni ve uygun kavramlarla bir çok dalda başarılı ve kaliteli çeşitli animasyon serileri üretmiştir. Şu ana kadar üretilmiş animasyon yapımları, 36 televizyon serisi, 3 özel televizyon yapımı, 10 film ve 51 OVA dır.

Studio Pierrot Co., Ltd. sürekli animasyon yapımında bağımsız ve taze atılımlarla yeni alanlar oluşturmaktadır. “Dallos (1983)” Japonya’da yapılan ilk OVA dır. Studio Pierrot’un en son çalışması Computer Graphics Division teknolojisinin CG animasyon programları yapımlarına uygulanmasıdır. Şu an en son ekim 2002 de Japonya'da gösterime giren Naruto'nun yapımcısıdır.

Studio Pierrot’un bazı ünlü yapımları:

1980 – The Wonderful Adventures of Nils (tv serisi)

1981 – Ram, the Invader Girl (tv serisi)

1983 – Ram, The Invader Girl ‘Only You’ (film)

1985 – Magical Emi, the Magic Star(tv serisi)

1987 – Caprisous Orange Road (Kimagure Orange Road) (tv series)

1988 – Caprisous Orange Road (Kimagure Orange Road) (film)

1989 – Caprisous Orange Road (Kimagure Orange Road) (OVA)

1992 – Ghost’s White Paper (tv serisi)

1993 – The Heroic Legend of Arslan (OVA)

1993 – Ghost’s White Paper (film)

1995 – Mysterious Play (Fushigi Yuugi) (tv serisi)

1996 – New Caprisous Orange Road (Kimagure Orange Road) (film)

1996 – Mysterious Play (Fushigi Yuugi) (OVA 1)

1997 - Mysterious Play (Fushigi Yuugi) (OVA 2)

1997 – Clamp Gakuen Tanteidan (tv serisi)

1997 – Flame of Recca (tv serisi)

1999 – GTO (tv serisi)

2000 – Ominous Ceres (Ayashi no Ceres) (tv serisi)

2001 - Mysterious Play Eikoden(Fushigi Yuugi Eikoden) (OVA 3)


İçindekiler


Fushigi Yuugi tanıtım sayfaları Mystic ve Blue tarafından hazırlanmıştır.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR