Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Macross Zero

Yazar: Arda

 

Anime tarihine yön veren klasiklerden birisi olan Super Dimensional Fortress MACROSS doğumunun 20. yılında geri dönüyor.

1980 yılında Shôji Kawamori tarafından yaratılan MACROSS efsanesi, yalnızca insanlar ve diğer dünyalardan gelen yabancı varlıklar arasındaki çatışmayı değil, bundan çok daha fazlasını özgürlük, aşk, tolerans ve barış temalarının üzerine kurulu bir ideal içerisinde anlatmayı başarmıştı.

 

Haruhiko Mikimoto’nun mükemmel karakter ve Shôji Kawamori’nin ilham verici mekanik dizaynları ve Noburo Ishiguro‘nun yönetmenliğinde MACROSS, Studio Nue’nin yapımcılığında 1982 yılında yayına girdi. Toplamda sadece 36 bölüm olmasına karşılık MACROSS‘un anime sektöründe yaratmış olduğu büyük etki, bugün hala devam etmektedir.

Geçen 20 yıl boyunca MACROSS evreni, orijinal hikayeye bağlı olan diğer seriler ve bunların yanında yer alan alternatif kurgular sayesinde büyümüş ve genişlemiştir.

 

Kuşku yok ki, Mobile Suit Gundam, Space Crusader Yamato gibi klasiklerle birlikte MACROSS bugün yerini anime endüstrisine yön veren yapımlar arasındaki yerini hala korumaktadır.

20. yılın gelmesi ile birlikte Shôji Kawamori ve yeni kuşak MACROSS yapımcıları yeni MACROSS projelerini birlikte sürdürmek için bir araya geldiler. Yoğun çalışmaların ardından MACROSS yapımcıları 2 ana proje üzerinde fikir birliğine ulaştılar:

Bunlardan birincisi olan MACROSS 3D’nin yapımı için Studio GONZO ile anlaşılmış olduğu duyurulsa bile, bu serinin detayları hakkında bilgi sahibi olabilmemiz için önümüzde uzun aylar var gibi görünmekte.

Ancak bunun yanında 2. proje olan “MACROSS ZERO” ın 2002 aralığının sonunda piyasaya sürüleceği yapımcılar tarafından basına duyuruldu..

Hikaye:

İnsanlık tarihi 1999 Haziranında beklenmedik bir şekilde yön değiştirir. Güneyde yer alan Ataria adasına düşen bir meteor gezegenin ekosisteminde önemli değişikliklerin meydana gelmesine sebep olmuştur. Söz konusu gelişmeler Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik birimlerinin dikkatini çekmiş ve adaya her türlü giriş tamamen yasaklanmıştır.

 

Dünya çapında yüzlerce bilim adamı olayın akabinde adaya giderek söz konusu meteoru derhal inceleme altına almış ve 1 hafta süren analizin ardından meteorun aslında yabancı bir uzay gemisi olduğu anlaşılmış ve kısa bir süre sonra alışılmışın dışındaki bu yabancı cisim bilim adamları tarafından Alien Star Ship 1 kod adı ile adlandırılmaya başlanmıştır.

 

İleriki incelemeler sonucunda Alien Star Ship 1'in bir savaş aracı olarak kullanıldığı anlaşılmış ve içerisinde yer alan teknolojinin bilim adamları tarafından çözülmeye başlanması ile insan teknolojisi bulunan yeni bilgiler doğrultusunda inanılmaz bir hızda ilerlemeye başlamıştır. Gelişmiş iletişim sistemleri, gelişmiş silahlanma, gelişmiş taşıma özellikleri ile Alien Star Ship 1 teknolojide bir kırılma noktasına neden olmuştur.

 

Ancak tüm bu teknolojik gelişme ardında Alien Star Ship 1'in gerçek sahiplerinin bir gün dünyaya geri dönme kuşkusunu da sürekli olarak beraberinde getirmiş ve BM Hükümeti ve BM altında BM Kuvvetleri 2000 yılında kurularak, olası bir saldırı ihtimaline karşılık dünya uluslarını bir araya toplama amacı doğrultusunda çalışmalara başlamıştır.

 

Ancak oluşturulan yeni hükümet beraberinde şiddetli anlaşmazlıkları ve kargaşayı getirirken, sonunda BM Savaşlarının başlamasına da neden olmuştur.

2005 yıllı ile birlikte kendilerini Anti-BM olarak adlandıran örgütlü bir gerilla grubu BM’ye savaş açarak kendi ideolojilerini kabul ettirme amacı ile faaliyetlerine başlamıştır.

İlerleyen yıllarda BM ve Anti-BM arasındaki bu çatışma dünya için tam anlamı ile bir yıkıma sahne olmuş, yüzlerce şehir yerle bir olmuş, uzay istasyonları yok edilmiş, ekonomiler çökmüş ve binlerce sivil hayatını kaybetmiştir.

2008 yılının gelmesi ile birlikte bilim adamları artık yaklaşan tehlikenin habercisi olarak alarm mesajları vermişler ve askeri kuvvetler saflarına çok daha genç yaşta, eğitimli birimleri katmaya ve onları cepheye yollamaya başlamıştır.

Bu genç askerlerden biri olan BM F-14 pilotu Shin Kudo yapmış olduğu uçuşlardan birinde Kuzey Pasifik’te yer alan yerleşimin bulunmadığı bir adaya düşer. Burada kendisini bulan adanın yerlilerinden Sarah ve Mao tarafından ada halkına kabul edilir.

 

Bu sırada her iki silahlı kuvvet de adada inanılmaz derecede büyük bir enerji kaynağını keşfetmekte ve dikkatlerini bu adaya odaklamaya başlamaktadırlar. Her iki taraftan sürüler halinde gönderilen keşif birlikleri sonunda sinyallerin yüzyıllar öncesinde dünyaya geldiği tahmin edilen ve bu dünyanın dışından olan efsanevi bir teknolojiye ait olduğunu anlarlar: PROTOCULTURE

Ve böylece Shin, Sarah ve Mao insan oğlunun yüz yıllarca gizli kalmış gerçek kaynağına,hayatta kalma mücadelesinin soğuk gölgesi altında yaklaşırlar. Hiçbir canlının asla hatırlamayacağı bir hikayede....

 

Karakterler:

Shin Kudou:

Gençliğinin ve mükemmel uçuş yeteneklerinin etkisi ile Gurur ve Cesaret Shin'in karakteristik özelliklerini oluşturmaktadır.
Ailesinin tüm fertlerini savaş sırasında yitirmiş olmanın dramı Shin'i içine kapanık bir kişiliğin içerisine itmiş ve Shin'in diğer insanlara karşı mesafeli ve soğuk olmasına yol açmıştır.
Geçirmiş olduğu kaza sonucunda gizemli pasifik adasına düşer. Kendisine olan güvenini büyük ölçüde kaybeden Shin için Mao ve Sarah ile kesişen kaderi hayatını geri kazanabilmesi için yeni bir fırsattır.

 

 

Sarah Nomm :

Gizemli güzelliği ile Sarah, ada yerlileri tarafından nezaketi ve yardımseverliğinden ötürü daima sevilmiş ve saygı duyulmuş bir genç kızdır. Ataları gibi Sarah da şaman güçlerine sahiptir ve bu yeteneği sayesinde kendisini çevreleyen tabiatla iletişim kurabilmektedir. “Yeryüzünün şarkısını” duyabilen sayılı insanlardan birisi olan Sarah, zamanla bir umut kaynağı olarak kabul edilmiştir. Atalarına ve geleneklerine bağlı yapısı ile Sarah, adanın modernleşmesine sürekli karşı çıkmış ve yaşamak için gerekenin sadece tabiat olduğunu savunmuştur. Aynı zamanda Sarah gelenekleri gibi, adanın artık tüm bu savaşın konusunu oluşturan mirasını korumakla sorumlu kişidir.

 

Mao Nomm:

Dışa dönük kişiliği ile Mao, ablasının savunmuş olduğu görüşlerin aksini benimsemekte ve adanın var oluşu için teknoloji ile geleneklerin bir arada yaşatılmasının önemini vurgulamaktadır. Ablası gibi doğadan gelen sinyalleri algılama yeteneğine sahip olsa da Mao “Yeryüzünün Şarkısını” Sarah’ ya nazaran çok daha az duyabilmektedir.

 

 

 

 

Macross Zero nun ilk açıklanan tarihi, 21 Aralığa ertelensende sevenleri hala büyük bir sabırsızlıkla ve aynı heyecanla beklemekte. Serinin çizimleri oldukça ilgi çekici, hazırlanan 2D ve 3D grafikler büyüleyici bir atmosfer yaratmış. Müzikler için hala bir isim açıklanmış değil, bir Yoko Kanno hayranı olarak üzülmekteyim çünkü müzikler konusunda bilinen tek şey Yoko Kanno'nun Macross Zero'da çalışmıyacağı. Tek endişem yine geçen sene bu zamanlarda çıkan Kenshin'in OAV ı gibi bir fiyasko ile sonuçlanmaması, gerçi arkasında oldukca iyi isimler çalışıyor ve beklentilerimizi karşılayacağa benziyor. Fragmanı izlemek için buraya tıklayın.

 

GÖREV ALANLAR

Görevi Adı Daha Önce Görev Aldığı Yapımlar
Hikaye / Yönetmen Shouji Kawamori Macross ve Arjuna
Script Hiroshi Ohnogi Arjuna ve AD Police
Karakter Dizaynı Takuya Saitoh Outlaw Star ve Lamune & 40
Teknik Yönetmen Ichiroh Itano Macross Plus ve Mobile Suit Gundam
Görüntü Efektleri Bun Sadaka
Genel Dizayn Kazutaka Miyatake Macross Plus ve RahXephon
Yapımcı Minoru Takanashi Escaflowne ve Jin-Roh
Yapım
Satelight / Big West / Bandai Visual

 

Macross Zero ön incelemesi Arda ve Blue tarafından yapılmıştır.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR