Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Revolutionary Girl Utena

Yazar: Abyss

İçindekiler

Japonca adı:  Shoujo Kakumei Utena
İngilizce adı: Revolutionary Girl Utena
Yapıt:  Anime,Anime Movie, Manga
Bölüm sayısı: 39
Yazar: Be-papas
Yönetmen:  Kunihiko İkuhar
Karakter Dizaynı: Hasegawa Shinya
Orjinal seslendirme: Kawakami Tomoko(Tenjou Utena), Fuchizaki Yuriko(Himemiya Anthy), Koyasu Takehito(Kiryuu Touga), Kusao Takeshi(Kyouichi Saionji), Mitsuishi Kotono(Arisugawa Juri), Hisakawa Aya(Kaoru Miki), Shiratori Yuri(Kiryuu Nanami), İmai Yuka(Shinohara Wakaba), Kosugi Jyurota(Ohtori Akio)
Tür: Shoujo, FantastikYazar Hakkında:

Utena'nın hikayesi Be-papas tarafından yazılıp, mangası Chiho Saito tarafından oluşturulmuştur.Chiho Saito en çok Utena adlı eseriyle tanınan fakat Utena'dan farklı; pek çok manganın altında imzası olan bir artisttir. İlk eseri 1982'de yayımlanan Lady and the Sword'dur.

Chiho Saito'nun diğer mangaları:

-Marionette(Kukla)
-Purple Flower(Mor Çİcek)
-Walts wa Shiroi Dress de(Beyaz Vals)
-Magnolia Walts(Manolya Valsi)
-Kanon
-Lilac Serenade(Leylak Serenatı)
-The Mark of Angel(Meleğin Lekesi)
-A Love Story in Shepherd Mount(Shepherd Dağında bir Aşk Hikayesi)
-Love Stories(Aşk Hikayeleri)
-Silver Opera(Gümüş Opera)
-Lovers'Square(Aşıklar Meydanı)
-Shoujo Kakumei Utena(Devrimci Kız Utena)
-Bagilis

Hikaye

Utena Tenjou, küçüklüğünde annesiyle babasını kaybetmiş bir yetimdir. En büyük amacı ise onu bu üzüntüden kurtaran beyaz atlı prensi gibi bir prens olmaktır. Her gün prensinin ona verdiği sözü gerçekleştireceği düşüncesiyle yanıp tutuşuyordur: Bir gün tekrar karşılaşacağız.

Utena, Ohtori Akademi'sinde 8. sınıfa başlamadan önce bu okulu normal bir okul sanıyordu. Fakat sonra ne kadar yanıldığını anladı. Ohtori Akademisi'nin sembolü parmağındaki Gül Mührü' yle aynıydı. Öğrenci Konseyinin bütün üyelerinin de bir zamanlar prensinin ona verdiği mühürden taşıdıklarını fark etti. Anthy Himemiya adında içine kapanık bir kızla tanıştı. Ama kısa bir süre sonra Anthy'nin sadece gül bahçesinde güllerle ilgilenen sessiz bir kız olmadığını fark etti. Anthy, okulun yasak ormanında yapılan düellolarda ortaya konan bir ödüldü. Utena kendini elinde olmadan bu düelloların arasında bulur ve neler olacağını bilmeden kendini bekleyen kadere doğru ilerler...

Düellolar:

Düellolar, öğrenci konseyi üyeleri arasında üyelerin kendi benimsedikleri düşünceyi kanıtlamak amacıyla düzenlenir. Öğrenci konseyi üyelerinin hepsi Gül Mührü'ne sahiptir ve Dünya'nın Sonu'ndan düelloların zamanını bildiren mektuplar alırlar. Ama Utena öğrenci konseyinin bir üyesi değildir ve diğer üyeler gibi Dünyanın Sonu'ndan mektuplar almaz.Fakat yine de Gül Mührü 'ne sahiptir.Bu nedenlerden dolayı da öğrenci Konseyi üyeleri Utena'dan şüphelenirler. Öğrenci Konseyi' nin bir üyesi o sırada Rose Bride'la nişanlı üyeyi düelloya olan çağırır. Okul ormanının içindeki düello arenasında buluşurlar. Rose Bride düellocuların göğüs cebine gül takar. Düelloda amaç rakibinin gülünü düşürmektir. Her düellocunun taktığı gülün rengi farklıdır ve güllerin rengi düellocuların duygularının sembolüdür. Öğrenci Konseyi'ndeki bütün üyelerin, diğer adı Rose Bride (Gül Gelini) olan Anthy ile 'nişanlanmak' için bir nedenleri vardır. Bir bakıma Rose Bride'ı, kanıtlamak istedikleri düşünce için kullanırlar. Utena'nın Anthy'yi kendi 'gelini' yapmaktaki amacı Anthy'yi kendi amaçları için kullanan diğer üyelerden korumak ve onun normal bir genç kız gibi yaşamasını sağlamaktır. Bununla birlikte düellolardaki asıl amaç dünyaya Devrim getirmektir. Bu sebepten de Devrim'i getiren düellocu Rose Bride'ı kurban olarak kullanır.

Genel İnceleme:


Shoujo Kakumei Utena 39 bölümlük anime serisi, 1 film ve 5 mangadan oluşan fantastik bir shoujo eseridir. Anime serisi 4 sezona ayrılır:

1.The Student Council Saga (öğrenci Konseyi Destanı)

2.Black Rose Saga (Siyah Gül Destanı)

3.Ohtori Akio Saga( Akio Ohtori Destanı)

4.Apocalypse Saga (Kıyamet Destanı)

Hikayesi Be-papas tarafından olup, mangası da Chiho Saito tarafından oluşturulmuştur. Anime serisi ise Kunihiko Ikuhara tarafından yönetilmiştir.Senaryosundaki karmaşık anlatım fazla alışılmadık bir shoujo serisini meydana getiriyor. Ayrıca senaryoda pek çok öğe semboliktir. (Bence Shoujo Kakumei Utena'nın en önemli özelliği de bu) Bazı diğer serilerde de olan sembolizm bu seride anlaşılması oldukça güç fakat çok da ilgi çekicidir. Sembolizmin kendini en iyi gösterdiği yerlerden biri de herhalde düellolarda çalan şarkılardır. Şarkıların sözleri meydan okuyan düellocunun amacını ve hissettiklerini yansıtır. Bir de tabii Utena'nın her düelloya gidişinde çalan Zettai Unmei Mokushiroku(Absolute Destiny Apocalypse) şarkısı var. Bununla birlikte hikayedeki bazı öğelerin (düello,gül,devrim...vs.) 1970'lerin popüler mangası Rose of Versailles'dan ilham alınarak sergilenmesine rağmen kendine özgü bir hikayesi vardır.

 

Revolutionary Girl Utena the Movie: Adolescence Mokishiroku

Utena Tenjou, düellist diye adlandırılan kılıç kullanan kişilerden oldukça korkulan Ohtori Akademisinde yeni bir öğrencidir.Eski erkek arkadaşı Touga'yı kampüsde görüp oldukça şaşıran Utena, bir gülden onun taktığı mühür yüzüğün aynısı alır.Daha sonra gül bahçesiyle ilgilenen Anthy Himemiya adında garip bir kızla tanışır. Fakat aynı zamanda Anthy gül gelinidir. Anthy'nin o anda nişanlı olduğu Saionji'yi Utena'nın varlığı bile rahatsız etmektedir. Parmağındaki gül mührü yüzüğünü gördükten sonra onu kendine benzer bir rakip olarak görür ve düelloya çağırır. Utena'nın aklı karışmıştır.

Saionji'nin Anthy'e kaba davranış şeklini gördükten sonra Utena onun düello teklifini kabul eder. Ne için olduğunu bilmeden Utena dövüşmeye başlar. Bu Utena'nın bazı cevapları ve en sonunda da kendini araması için bir başlangıç olur.

Tv serisinde olduğu gibi bu filmi anlayabilmek için, önce bazı şeyleri Utena evrenin ağlamına almak gerek.

Meydana gelen her şey bizim alışık olduğumuz gibi değil de, kendi gerçeklikleriyle zorla kabul ettiriliyor. Bu filmin tv serisinin devamı olduğunu söyleyemem.Oyuncu kadrosu tv serisinden aşina olunan aynı yüzlerle yapılmış, ama aynı zamanda onlar yeni karakterler. Anthy, artık tv serisindeki gibi o tamamen sessiz ve uysal kız değil, bu filmde diken gibi göze batıyor. Yeni Anthy hakkını daha çok savunan ve hatta birazda edepsiz ve flörtçü...ayrıca daha da güzel görünüyor.

Filmde Utena, tv sersindeki Utena gibi kendine güveni yok...daha içine kapanık ve kendine has atılgan doğası daha bir temkinli havaya sokulmuş.

Kendine has sanatı ve animasyon kalitesi mükemmelden aşağı değil. Her şey ve herkes oldukça güzel çizilmiş ve tasarlanmış. Rüzgarda dalgalanan saçlardan o görkemli düello sahnelerine kadar bütün hareketler oldukça akıcı. Tv serisinde paylaşılınan müzikler garip ama oldukça iyi uyum sağlıyor. Bu filmi anlamak için tv serisini izlemek gerekmiyor sadece biraz Utena bilgisi bu filmi anlamayı kolaylaştıracaktır. Gerçekten bir sanat eseri ve Utena hayranlarının görülmesi gerekeni...

 

 

İçindekiler


Utena tanıtım sayfaları Mystic ve Pinky tarafından hazırlanmış, Blue tarafından düzenlenmiştir.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR