Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Akşam Gazetesi İle Manga Eki Üzerine


04 Kasım 2001

Akşam gazetesi, Ninja Highschool V2 adlı manga stilindeki çizgi romanı ek olarak vermeye başlayarak önemli bir başarıya imza attı. Doğal olarak bazı arkadaşlar bu konudaki düşüncelerini mail atarak ile gazeteye ilettiler.

Bu maillerden bir tanesi 19 Ocak 2002 tarihinde çıkan Ninja Highschool V2 manga'sının okuyucu mektupları bölümünde yayınlandı. Yayınlanan mektupta şöyle deniliyordu:

- Yayınlarınızın devamını dilerim -

Bu yayınladığınız dergiye dünyada manga dendiğini ve bunun Türkiye'de belli bir kitlesi olduğunu biliyormuydunuz? Anime ve manganın ne demek olduğunu ve bu konular hakkında merak edilen herşeyi;Türkiye Anime Manga sitesi "www.anime.gen.tr" adresinde bulabilirsiniz. Böyle kaliteli bir dergi yayınladığınız için de akşam gazetesi olarak övgüyü hak ediyorsunuz. Ben bu maili size Mersinden atıyorum, ve burada bulunan tüm arkadaşlarım derginizi severek alıyorlar.Şu anda bulunduğum fakültedeki çizgi roman sever arkadaşlarıda derginizden haberdar ediyorum. Bir de derginizin 3. sayısında eksik yayınlanan sayfalardan kaynaklanan hataların tekrarını ilerki sayılarda görmezsek sevinirim. Size yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Mustafa Fındık (tekkentag33)

 

Bu maile karşılık olarak dergide şu cevap yayınlandı:

Öncelikle iyi dileklerine teşekkürler.NHS'un manga olduğunu elbette biliyorduk, ancak manganın Türkiye'de bu denli geniş kitle tarafından böylesine yoğun bir ilgi görmesini doğrusu daha henüz başlangıçta ummuyorduk. Dünya çizgi romanındaki bu çağdaş akımı ülkemiz okurlarına sunmak bizleri heyecanlandırıyor.Senin ve arkadaşlarının göstermiş oldukları yoğun ilgi, bizlere gelecekte yeni yayınlar adına da cesaretlendiriyor. Tekrar Teşekkürler.

 

2 Şubat 2002 tarihininde çıkan Ninja Highschool V2 manga'sının okuyucu mektupları bölümünde şu mektup yayınlandı:

Sizin bu dergiyi vermeniz Türkiye' deki birçok anime ve manga hayranını kurtardı... Bunun için, tanıdığım bütün Anime ve Manga hayranları adına Akşam gazetesine teşekkür ederim. Size minnettarız. www.anime.gen.tr adresini kesin duymuşsunuzdur. Bu sitenin üyelerinin çogu N.H.S. hakkında konuşuyor ve merakla gelecek sayıları bekliyor. Akşam gazetesinin ve N.H.S.' nin devamını ve serilerin sonuna kadar yayınlanmasını dileriz !

Sevgi ve saygılarımızla
Deniz "Shinji" Hooper

 

Ayrıca Akuma_Blade'in kişisel olarak göndermiş olduğu şu maile gazeteden yanıt gelmiş:

Öncelikle tüm Akşam Çizgi Roman ekibini en içten dileklerimle selamlarım...Bir gaztenin haftalık Manga eki vermesi üyesi olduğum www.anime.gen.tr deki birçok insanı sevindirdi...Size ,dünya çapında bir Manga'yı ülkemiz gençliğine kazandırdığınız için tekrar teşekkür etmek istiyorum.Fakat değinmek istediğim birkaç konudan size de bahsetmek istiyorum. Bir gazete "Çizgi Roman kültürü açısından Batı'da yaşayan yaşıtlarımızdan eksik kalmamamız amacıyla" böyle bir ek veriyorsa bunu kırpmadan yada ilceltmeden vermeli.500 Bin Lira gibi makul bir fiyata haftalık bir Manga eki vermeniz elbette ki takdire şayan bir eylemdir.Fakat verdiğiniz ek çok ince (8 sayfa ) ve geçen hafta 2 sayı birlikte verdiğiniz halde (16 sayfa olması gerekirken ) yine 8 sayfa...Yani Batı versiyonundan farklı olarak çok kısa ve bu durum kimi olay akışlarında kopmaya sebep oluyor.Bu bir okuyucunun isteği gibi gözükmesin.Eğer www.anime.gen.tr forumlarına bir bakarsanız bu ekinizin kısa zamanda ne kadar kişinin dikkatini çektiğini görürsünüz.Sormak istediğim bir diğer konu bu seri bittikten sonra başka Manga'ları ek olarak vermeyi düşünüyor musunuz ? (DragonBall veya Masumane Shirow'un yazdığı Manga'lar gibi) Sizden isteğimiz eleştiri ve isteklerimizi dikkate almanızdır. Bütün Akşam ekibine iyi çalışmalar diler saygılar sunarım.

 

Akşam Çizgi Roman Editörü'nden gelen yanıt :

Sevgili Hamit, İçten dileklerle süslediğin yazın için teşekkürler. Üyesi olduğun sitedeki diğer arkadaşlarının da yayınlamakta olduğumuz NHS dolayısıyla mutlu olmalarına gerçekten sevindik. Değindiğin konularla ilgili söyleyeceklerimize gelecek olursak;

1. NHS’un satış fiyatı 500.000,- TL değil, 300.000.- TL’dır. Fiyat Akşam’la birlikte 500.000.- olarak ilan edilmektedir. Doğrusunu söylemek gerekirse verdiğimiz bir ek değil, başlı başına bir çizgi roman dergisi. Akşam’la birlikte dağıtımını gerçekleştirdiğimiz NHS, ABD’de on yılı aşkın bir süredir yayın hayatını sürdürmektedir. Türkiye’de yayınlanan dergi aslına sadık kalınarak yayınlanmaktadır. Tahmin edilebileceği gibi, yayın hakkının satın alınması yayıncıya dergiyi dilediği format ve şekilde yayınlama özgürlüğünü sağlamamaktadır. En azından 15 yıldır ABD gibi bir ülkede yayıncılığı sürdürmekte olan Antarctic Press, copy-right verirken bazı şartlar ileri sürmektedir.

2. Bugün Türk okurunun 300.000.- TL karşılığında ulaşabildiği NHS’un aynı ebat ve sayfa sayısındaki dergilerinin ABD’ndeki satış fiyatı 2,5 USD’dir Türkiye’nin ekonomik şartları konusunda burada uzun bir tartışma başlatmanın çok yerinde olmadığı görüşündeyiz. Ancak ABD’de bu fiyata satılabilen bir dergi için Türkiye’de yaklaşık 4.500.000.- TL gibi bir rakamın talep edilemeyeceğinin de bilincindeyiz.

3. Sonuç olarak, dergi Türkiye’de orijinalinden ince yayınlanmamaktadır. Bahsettiğin gibi bir sitenin üyelerinin orijinali hakkındaki bilgiye ulaşmalarının çok da zor olmadığını sanıyoruz. Bir konuya tekrar dikkat etmenizi isteriz ki, derginin ilk iki sayısının ve önceki gün dağıtılan 5. sayısının sayfa sayılarıyla 3-4 olarak yayınlanan sayısını sayfa sayıları aynı değildir. ABD’nde derginin sayfaları editoryal bölümler. forum yazıları ve reklamlarla bazı sayılarda artabilmektedir. Burada "bazı sayılarda"nın altını tekrar çizmek isteriz. Henüz yayın hayatını başlangıcındayken NHS’u reklamlarla ve editoryallerle bezeyemeceğimiz de aşikardır. ABD’de sözünü ettiğimiz fiyata alıcı bulan ve ayda bir yayınlanmakta olan bir dergiyi, bugünün şartlarındaki Türkiye’de daha fazla sayfayla ve haftada bir yayınlayabilmemiz bugün maalesef olanaksızdır. Ülkemizin ekonomik gerçekleriyle ABD’ninkileri karşılaştırmanın anlamsızlığına katılacağını varsayarak belirtmek isteriz ki, henüz başlangıçta çok ama çok cüz’i bir satış fiyatı ve "0" reklam geliriyle bir yayının hayatiyetini sürdürebilmek bir nevi Don Kişot’luk sayılabilir. Böyle bir çaba ancak ve ancak ciddi bir tirajla desteklendiği sürece devam ettirilebilir.

4. Başka Mangaları ek olarak verip veremeyeceğimize gelince, bu konudaki kararımız büyük ölçüde okurlarımıza, NHS’un ne kadar benimseneceğine bağlı olacak. Sizlerin eleştiri ve dileklerinizi elbette dikkate alacağız, çünkü bizim için hepiniz çok ama çok değerlisiniz.

Saygılarımızla,   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Kanojo to Kanojo no Neko
2. Claymore
3. Brynhildr in the Darkness
4. Fist of the North Star
5. Recorder to Randoseru
6. A.D. Police
7. Jormungand

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR