Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Mobile Suit Z Gundam

Yazar: Heero

İçindekiler


Japonca adı: Kidou Senshi Zeta Gundam
İngilizce adı: Mobile Suit Z Gundam
Yapıt: Anime
Bölüm sayısı:  50 Bölüm
Yazar / Yönetmen: Yoshuyuki “Kill ‘em all” Tomino
Dizaynlar: Kunio Okawara , Kazumi Fujita , Kazuhisa Kondo , Mamoru Nagano , Bishal Design , Studio Kemu
Tür: Mecha / Drama
Yayın Tarihi: 1985-1986
UYARI: Bazı sahnelerdeki aşırı derecedeki şiddet ve iç karartıcı sahneler nedeniyle 14 yaşından küçüklerin izlemesi için sakıncalı olabilir.Principality of Zeon'un "One Year War"ı kaybetmesinden 3 yıl sonra 0083 yılında teslim olmayı reddeden Amiral Augille Delaz'a ait bir Zeon filosu gizli bir operasyon ile Federasyonun geliştirmekte olduğu nükleer silah kullanma kapasitesine sahip bir Mobile Suit (Bundan böyle MS olarak geçecek yazıda) olan GP02A'i kaçırırlar.

Federasyon kuvvetlerinin üstün çabalarına rağmen, Delaz Filosu "Operation Stardust" adını verdikleri intahar saldırısını gerçekleştirirler ve bu kriz sonrasında her ne kadar Delaz filosu durdurulsada, Federasyon kuvvetleri çok ağır hasar alırlar. Uzay filolarının üçte ikisi yokolur ve bir çok üst düzey komutan hayatını kaybeder.

Bu olaydan hemen sonra artık gerek Federasyon Senatosunda gerekse silahlı kuvvetlerinde uzayda yaşayan insanlara karşı büyük bir korku ve nefret doğmaya başlar. Artık Federasyonda çoğu kişi kolonistlere "hakettikleri gibi davranmak" gerektiğini düşünmektedirler.

Amiral Gene Corini'nin girişimleri ile uzayda çıkan isyanları gerekirse zorla bastırmak amacıyla bir güvenlik filosu olan TITANS kurulur. Uzayda yaşayan insanlara karşı çok sert düşünceleri olan Amiral Jamitov Haymann bu organizasyonun başına getirilir.

Haymann çok kısa bir sürede Federasyon askeri kuvvetlerinde ne kadar "ipten dönme" adam varsa Titans'a toplamaya başlar. Titans artık kolonistlerden nefret eden, insan hayatına zerre değer vermeyen acımasız insanlarla dolar. Bütün bunlar olurken Amiral Corini'nin ölümü ile Haymann yavaş yavaş Federasyon ordusundaki tüm gücü eline toplamaya başlar.

Aradan geçen 4 yıl boyunca Titans kolonistlerin hayatını cehenneme çevirir. En basit ayaklanma bile Titans tarafından şiddetle bastırılır. Haymann'dan cesaret alan Titans askerleri önlerine çıkan her türlü engeli yoketmeye başlarlar.

Kolonistlerin siyasi liderleri yavaş yavaş şüpheli bir biçimde hayatlarını kaybederler. Titans artık uzaydaki tek güçtür.

Kimse birşey kanıtlayamadığından bu ırkçı organizasyonu kimse durduramaz. Kolonistlerin yardım isteyen çığlıkları uzayda yankılanmaya başlar... Titans'ın 30th Banthi kolonisinde gerçekleşen bir gösteriyi G-3 zehirli gazı kullanarak durdurmaları ve 3 milyon insanın ölmesi bardağı taşıran son damla olur.

Eskiden Haymann ile "One Year War"da beraber savaşan Amiral Brecks Forra, ordudan ayrılarak Titans'ın vahşetine göz yummayı reddeden herkesi yeni kuracağı direniş gücüne çağırır. Eski bir Zeon askeri olduğunu söyleyen Quattro Bagina adlı esrarengiz bir adamın yardımı ile Forra, AEUG (Anti Earth United Government) adı yeraltı organizasyonunu kurar.

Amaç faşist Titans'ı durdurmak ve yanlışlıklarla dolu Dünya Federasyonunu düzeltmektir. Titans'tan iğrenen Federasyon askerleri, siviller, eski Zeon askerleri bu Federasyon kökenli terörü durdurmak üzere AEUG çatısı altına toplanmaya başlarlar. Gerek insan, gerekse malzeme olarak Titans'ın yarısı kadar bile olamayan AEUG şimdilik sadece gerilla taktikleri ile Titans'la savaşacaktır.

Hikayemiz UC0087 tarihinde Green Noa 1 kolonisinde başlar. Titans yeni geliştirdikleri MS'leri olan Gundam MKII'yu test etmek üzere koloniye getirirler. AEUG bu testten haberdar olur ve Yüzbaşı Quattro Bagina liderliğinde bir grubu, bu yeni MS'ler hakkında bilgi toplamak hatta mümkünse onları ele geçirmek amacıyla koloniye gelirler. Titans'tan nefret eden Camille Vidan adlı 17 yaşında bir genç Quattro ve ekibine Gundam MKII'yu kaçırmalarına yardım eder. Camille bu olaydan sonra AEUG'e katılır. Ancak katılması ile birlikte ardı ardına trajedilerle yüzleşmek zorunda kalacaktır...

En son 1982'de Gundam OVA-3'ü yapan Tomino, 3 yıl aradan sonra Mart 1985'te Z Gundam ile geri döner.

Bu seri her ne kadar çok karanlık ve trajik bir hikayeye sahip olsa bile birçok Gundam hayranı tarafından yapılan en iyi seri olarak düşünülmektedir. Hikayedeki en büyük değişiklik, daha önceki serilerde "iyi taraf" olan Federasyonun şimdi Titans adlı kötününde ötesi taraf olmasıdır.

Z Gundam öyle bir seriki , en son ana kadar hep AEUG’nin yani iyi tarafın kaybedeceğini düşünüyorsunuz. Çünkü Titans, AEUG ile karşılaştırıldığında çok büyük ölçüde güçlü. Üstüne üstlük, ne hikmetse AEUG’nin her operasyonu ya başarısızlıkla, yada küçük bir farkla zafer ile sonuçlanıyor.

Z Gundam'ı izleyecekseniz tıpkı V'de olduğu gibi yanınıza bir sürü mendil almayı unutmayın. Ayrıca ölüm temalarından hoşlanmıyorsanız Z sizin izleyeceğiniz en son anime olmalı.

 

 

 

 

 

Yoshiyuki Tomino

1941’de doğan Tomino, kariyerine Osamu Tezuka’nın yanında başladı. Tezuka’nın şirketinde çok başarılı olan Tomino kısa bir süre sonra yönetmenliğe yükseldi. Gundam gibi bir serinin ortaya çıkmasından sonra, Tomino özellikle Mecha temalı anime çıkartmaya büyük bir hızla devam etmiştir. Aura Battler Dunbine, Heavy Metal L-Gaim, Brain Powered gibi mükemmel mecha anime’leri hep Tomino’nun eseridir.

Gundam’ın ışın kılıçları Star Wars’takine çok benzer. Ama Star Wars’ta , Kurosawa ve diğer japon filmlerinin ektisinde kalmıştır. Mesela Darth Vader’ın maskesi bir samuray savaşçısınınkinden alınmıştır. Işın kılıçları da sırf şekil olarak değil kullanım olarakta japon kılıçlarına benzer. “Jedi” kelimesi “Jidai” kelimesinden gelir. (Bkz. “Jidai Geki”) Gundam serisi, James Cameron da dahil olmak üzere birçok amerikalı yönetmene esin kaynağı olmuştur.

Z Gundam Oyunları

Z Gundam’ın toplam 4 tane oyunu var:

Z-Gundam : Away to the Newtype (SNES)
Şahane First Gundam oyunu “Cross Dimension”dan sonra çıkan bir strateji/shooting karşımı bir oyun. Strateji bölümlerine diyecek bir lafım yok. Ama oyunun çoğu Operation Wolf benzeri bir ateş etme-ateş yeme şeyine dönüyor. Ama o oyun bile bundan iyidir. Shooting bölümleri rezil bir biçimde yapılmış. Yaptığınız tek şey ateş etmek – kaçmak – ateş etmek – kaçmak vsvs… Hikayesi için olmasa hiç uğraşmayacağım bir oyun. Eğer sadece strateji olsaydı, “Cross Dimension” gibi, çok iyi olabilirdi. Bir ara bir tercüme grubu patch’ini yapmaya kalktı ama tembel herifler daha birkaç cümle tercüme etmeden işi bıraktılar… Kısacası bu oyunu oynamazsanız çokta birşey kaybetmezsiniz…

Z-Gundam (Saturn)
Saturn’de çıkan nispeten güzel bir oyun… demek isterdim ama diyemeyeceğim malesef çünkü hiç bir Saturn’üm olmadı. Ama çok iyi şeyler duyuyorum oyun hakkında. Battle Assault gibi bir oyun olduğunu söylüyorlar ama oynamadığım için emin değilim. Saturn’ü olan birine sormanız gerekecek.

Z-Gundam (PSX)
İşte bu oyunun nefis olduğuna eminim. Çünkü gene PSX’te çıkan “Char’s Counterattack” gibi bir oyunmuş. PSX’im var ama bu oyunu oynayamadım malesef… Neyse. Duyduğum kadarıyla bu oyunda CCA’dan daha az silah ama daha fazla MS varmış. CCA’yı sevdiyseniz (Ben) bu oyunuda sevebilirsiniz. (Bir de ben oynayabilsem... )

Z-Gundam: AEUG vs Titans (PS2)
İşte tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi Gundam oyunu olmaya aday mükemmel bir oyun. First Gundam’ı konu alan Federation vs Zeon’u biliyorsunuz değil mi? Hah, işte bu aynı oyunun Z-Gundam’ı konu alan versiyonu. Screenshot’larına bakıyorum ve gözlerimi ayıramıyorum. PS2’imde en uzun süre oynadığım oyun Fed vs Zeon’un, Z-Gundam’ı konu alan bir versiyonu yapılıyor. Oynamamanız düşünülebilir mi? Asla! PS2’si olan herkesin bu oyunu alıp oynamaları benden bir tavsiye değil bir EMİR!! Oyunun ARCADE versiyonu , kasımda çıkacak ama buraya gelmesi olası değil. Öte yandan, 2004’ün başında PS2 versiyonunun gelmesi muhtemel. Gözünüz oyun satıcılarında olsun.

Diğer Çok Konulu Oyunlar:
Direkt olarak Z-Gundam ile ilgili olmayan ama içinde Z-Gundam’ın olduğu oyun sayısı da bayağı çok. Super Robot Taisen ve SD Gundam G Generation serileri en büyük örnekler. Aslında tek bir seriye ait olmayan tüm Gundam oyunlarında Z bir yerde vardı. Ha birde SNES için “Battle Robot Retsuden” diye bir strateji oyunu var. O oyunda da Z-Gundam ve Camille’i bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

Karakterler hakkında ek bilgi/Karakter resimleri: Z-Gundam Warehouse , Who is Cima Garahau?
Mecha hakkında ek bilgi: MAHQ.net
Posterler vb. Resimler: Gundamw.net’ten araklanmıştır.
Karakterler , Mechalar ve geri kalan herşey: Kendi hafızam.

MP3:

Beyond Time: Zeta’nın ilk açılış müziği. Anime’nin kendisi gibi melankolik ve depresif bir parça. Tavsiye edilir.
Toki wo Koete: İkinci açılış. İlk müzik ile tamamen alakasız bir biçimde oynak ve neşeli bir parça. Mellissa , cep telefonu’nun mikrofon yapıp söyleyen şarkıcı’nın taklidini yapıyor ki gülmekten ölürsünüz valla. Kesinlikle tavsiye edilir!
(Bu müzik aynı zamanda Gundam’ın seramyu misali müzikali için kullanılacaktı ama gösteri iptal edildiğinden olmadı… Cima’yı kim oynardı acaba…? )

Special Thanks:

Bandai, Bu nefis serinin nefis bir oyununu çıkarıtığı için

Blue (Yui), Web dizaynı için

Mellissa, Quattro gibi giyinip (Nasıl oluyorsa) ve “Toki Wo Koete”yı karaoke yapıp bana devam etmem için destek verdiği için

MAHQ.net, tonla MS bilgileri için

R???, Zeta’yı erkenden izlememi sağladığı için

Kendim (Ehehehehe! Hohohohoh! Eheaeow! )

NO THANKS!!!

Tomino, bu depresif seri ile ÖYS öncesi canıma okuduğu için (4 yıl öncesinden bahsediyorum)

R???, sen ne yaptığını gayet iyi biliyorsun ya neyse…

 

İçindekiler


Mobile Suit Z Gundam tanıtım sayfaları Heero tarafından hazırlanmış ve Blue tarafından düzenlenmiştir.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR