Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

(2007) Tokyo 73. Comic Market (Comiket)

Yazar: Alpin

07 Ocak 2008

Japonya'daki önemli anime manga mekanları tanıtan dosya dizimizde bu bölümün konusu, dünyadaki en büyük çizgi roman etkinliği olan Comic Market (diğer ismiyle Comiket). Türkiye'de birçok anime manga sever Comiket ile sanırım Densha Otoko adlı Japon TV dizisini izlerken tanıştı. İlk defa duyuyorsanız da sorun yok. Etkinliğe katılıp sizler için bir tanıtım dosyası hazırladık.

İlk olarak biraz ansiklopedik bilgi verelim. Az önce belirtildiği gibi, Comiket tüm dünyadaki en büyük çizgi roman etkinliği (comic convention). Etkinlikte satılan çizgi romanlar ise amatör çizerlerin eserleri, daha doğrusu doujinshi. Yani (şirketlere tanıtım için ayrılmış olan ayrı bir sergi alanı dışında) burada bir şirket tarafından basılıp piyasada satılan bir şeyi bulamazsınız. Satılan eserlerin birçoğu mevcut manga, oyun, sinema, TV dizisi gibi yapıtların karakterlerini kullanarak hayranları tarafından yazılıp hazırlanmış mangalar ve biraz da romanlar ve bazı eşyalar. Aynı zamanda tamamen orijinal hikaye ve karakterli eserler de mevcut.

Etkinlik senede iki defa (Ağustos ve Aralık aylarında) Tokyo'da Big Sight adlı bir konferans merkezinde gerçekleşmekte. 1975 yılından bu yana devam eden etkinlik, 3 gün sürmekte. Giriş ücretsiz. Yazıyı hazırlarken katıldığımız etkinlik, 29-31 Aralık 2007 tarihleri arasında gerçekleşen 73. Comiket'ti. 1975 yılında sadece 30 Circle (amatör çizer grubu) ve 700 ziyaretçi ile başlayan etkinliğe, günümüzde 35.000'den fazla circle ve 500.000'den fazla ziyaretçi katılmakta. Her grup en az 3-4 doujinshi'sini satışa sunduğundan, ziyaretçiler 100.000'den fazla amatör eseri inceleme ve satın alma fırsatı bulmakta. Kısacası devasa bir etkinlik.

Comic Market Booklet

Comiket'e katılmak isteyenlerin gitmeden önce yapması gereken ilk şey, Comiket'in yukarıdaki kataloğunu satın almak. Katalog hem kitap hem de CD-ROM olarak satışa sunuluyor. İstediğiniz formatı seçtikten sonra ya direkt olarak etkinlik sitesinde ilan edilen belli başlı kitapçılardan, ya internet üzerinden adresinize sipariş ederek ya da etkinlik gününde konferans merkezinin girişindeki standdan satın alabiliyorsunuz.

Comiket
Katalogdaki Circle afişlerine örnek
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

Katalogda, etkinliğe katılan 35.000'den fazla Circle'ın fihristi, her birinin hangi gün katılıp nerede satış yapacağı bilgisi ve her bir Circle'ın tanıtım afişi (reklamı) var. Ayrıca genel program, haritalar, reklamlar, kurallar ve etkinlik bilgilerini içeriyor. On binlerce afiş içerdiği için yaklaşık 1400 sayfa tutan, çok kalın ve ağır bir kitap. Fiyatı da biraz tuzlu, 2500yen yani yaklaşık 23 dolar. İlla satın alacaksınız diye bir şart yok. Ama almazsanız, etkinlikte aradığınız eserleri bulmanız çok zor. Saatlerce sütçü beygiri gibi etrafta dolanıp, 35.000'den fazla tezgahta arama yapmak ve akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş diye hayıflanmak zorunda kalırsınız. Açıkçası bu kadar ağır bir kitabı tüm gün elinizde veya sırt çantanızda taşımak da bir yerden sonra işkenceye dönmekte. Bu nedenle ziyaretçilerin çoğu, kitabı günlere göre 3'e bölüp kataloğun sadece o gün katılan Circle'ları tanıtan bölümünü yanlarına almakta. Biz de bu şekilde yapıp gitmeden önce kataloğu 3'e ayırdık.

Etkinliğin yapıldığı Big Sight aslında Tokyo körfezindeki Odaiba adlı bir adada bulunuyor. Adaya ulaşım genelde trenle sağlıyor. Ayrıca otobüs ve feribot seferleri de var. Odaiba adasının tarihi de ilginç. Aslen yapay, yani sonradan oluşturulmuş bir ada. 1853 yılında Amiral Perry, Amerikan donanmasına ait gemileriyle Tokyo Körfezinde belirip Tokugawa Shogunluğunu tehdit edince, o yıl Shogun tarafından şehri korumak için Tokyo körfezinde 6 adet yapay ada oluşturulup, her birine kale inşa edilip ve topçu bölüğü yerleştirilmiş. Odaiba da Japonca'da bu topçu bölüğüne verilen ad. Topların bazıları da halen duruyor. Ada daha sonra liman olarak kullanılmış. 1990 yılından itibaren ise genişletilip yerleşim ve ticaret merkezi olarak kullanılmaya başlanmış.

grup

Grup halinde ortadaki boşluğa (7 numaralı bekleme bölgesine) ilerlerken
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

Tren istasyonundan çıkınca sizi dev bir meydan karşılıyor. Yüzlerce polis, güvenlik görevlisi ve etkinlik çalışanı, kalabalığı yönlendirmek için çabalamakta. Etkinlik alanının kapıları sabah saat 10'da açılıyor. Eskiden, çok değerli veya çok istedikleri doujinshi'leri tükenmeden almak isteyen çok sayıda kişi, günler öncesinden bu alana gelip, kapının önünde sıraya girip etkinlik gününe kadar sokakta yatıp kalkmaktaydılar. Bu kişiler çevrede ciddi bir güvenlik problemi oluşturmaya başlayınca, organizatörler ve polis etkinlik sabahına kadar meydana gelip sıraya girilmesini yasakladılar. Ama önlemler yeterli olmadı. Halen birçok kişi Comiket'e ilk girenlerden olabilmek için bir yolunu bulup sokakta gecelemekte.

İstasyondan itibaren güvenlik görevlisi ve etkinlik çalışanlarının kontrolünde ilerliyorsunuz. İstasyonun çıkışındayken, yoğunluğa göre gruplara ayrılıp uygun bir girişe yönlendiriliyorsunuz. Meydana doğru ilerlerken yukarıda soldaki resimdeki gibi bir görevli, elindeki sopayla resmen koyun güder gibi binlerce kişilik grubu yönlendirip meydanda işaretlerle belirlenmiş ayrı bir bekleme bölgesine yerleştiriyor. Bu sırada ben de grubun en önündeydim. Her grup yaklaşık 10.000 kişiden oluşmakta. Resimdeki görevli de elindeki sopayla bizim grubu yönlendirip 7 numaralı bekleme bölgesine yerleştirdi. İlk gün, kapılar açıldıktan 1 saat sonra, yani saat 11'de meydana gelmemize rağmen içeri girmek için bizim gruba sıra gelince kadar 1.5 saat meydanda beklemek zorunda kaldık. İkinci gün ise öğleden sonra saat 1'den sonra gelince, hiç sıra beklemeden içeri girebildik. Tavsiyem, eğer illa tükenmeden almak istediğiniz bir şey yoksa, öğleden sonra gelin, beklemek zorunda kalmazsınız.

Cosplay bölgesi dışında resim çekmek yasak. Konferans alanının çevresinde bile yasak. Güvenlik had safhada. Big Sight'ın yüzlerce metre uzağında, meydandaki binaların resmini çekerken bile görevliler yanıma gelip resim çekmememi istediler. Bu sırada biraz ileride bir gazeteci de meydanın fotoğrafını çekmekteydi. Basın kartını göstermesine rağmen, uyarıp çekim yapmasını engellediler.

Big Sight

Yukarıda, Big Sight'ın 4 adet ters piramitten oluşan kulesi ve girişi görülüyor. Etkinlik bu kulenin doğu ve batısında (yerde) bulunan dev salonlarda gerçekleşiyor.

Yerleşim planı şu şekilde: Etkinlik alanı doğu (2 salon) ve batı (1 salon) olarak ikiye ayrılmış. Doğu ve batı da sırayla 6 ve 3 altbölüme ayrılmışlar. Circle'lar hedef kitlesi ve içeriğine göre gruplara ayrılıp bu altbölümlere yerleştirilmişler. Cosplay ise bir binanın terasında yapılıyor. Bir de şirketler için ayrılmış bir salon var.

73. Comiket'in içeriğe göre yerleşim planı genel olarak şu şekildeydi:

1. Gün

Doğu 1 = Anime (Diğer)
Doğu 2 = Oyun (Aşk), Oyun (Diğer), Demiryolu-Gezi-Makine ve Askeri
Doğu 3 = Gundam, Oyun (Aşk), Anime (Sunrise)
Doğu 4 = Oyun (RPG), Square Enix (RPG)
Doğu 5 = Oyun (Dövüş), Oyun (Diğer), Oyun (Elektriksiz), Online Oyun, Square Enix (RPG)
Doğu 6 = Oyun (Tarihi), Oyun (Diğer)
Batı 1 = TV-Film-Eğlence, Şarkı(Erkek İdol)
Batı 2 = Spor, Şarkı(Japon, Yabancı), Özel Efekt-SF-Fantazi

2. Gün

Doğu 1 = Gintama, Prince of Tennis
Doğu 2 = NARUTO, Prince of Tennis, FC (Roman)
Doğu 3 = NARUTO, REBORN!
Doğu 4 = FC (Jump Diğer)
Doğu 5 = FC (Shounen), One Piece, FC (Jump Kyuugi), FC (Jump Diğer)
Doğu 6 = FC (Seinen), FC (Shounen)
Batı 1 = FC (Shoujo), Orijinal (Shoujo), FC (Gangan), Fullmetal Alchemist
Batı 2 = Tarih, Orijinal (JUNE), Orijinal (Shoujo), Orijinal (Literatür-Roman)

3. Gün

Doğu 1 = Orijinal-Anime-Oyun (Erkeklere yönelik)
Doğu 2 = Leaf&Key, TYPE-MOON, Galge, Orijinal-Anime-Oyun (Erkeklere yönelik)
Doğu 3 = Leaf&Key, TYPE-MOON, Galge
Doğu 4 = Orijinal (Shounen)
Doğu 5 = Orijinal (Shounen), Oyuncak Bebek-Elbise-Eşya, Orijinal-Anime-Oyun (Erkeklere yönelik)
Doğu 6 = Orijinal-Anime-Oyun (Erkeklere yönelik)
Batı 1 = Eleştiri-Bilgi, Doujinshi Oyun
Batı 2 = Okul, Doujinshi Oyun

Söylendiğine göre, alan yetersiz gelmeye başladığından, Rusya etkinlikte ek platform olarak kullanılması için artık kullanılmayan gerçek bir uçak gemisini kiralama önerisinde bulunmuş. Ama geminin bakım masrafı çok olduğundan Japonlar şu anda düşünme aşamasındaymış. Düşünsenize denizde gerçek bir uçak gemisinde mecha mangaları satılıp cosplay yapıldığını... Gerçekleşirse eminim çok heyecan verici olacaktır.

Kan bağışı
Kan Bankası
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

İçeri girince Comiket'te sizi ilk olarak Hello Kitty'li kan bankası karşılıyor. Şaka değil. Yukarıda afişini görebilirsiniz. İsterseniz hemen afişin yanındaki kapalı bölmede direkt kan bağışında bulunabilirsiniz. Hemşireler sizi bekliyor. Comiket'e gelmiş birçok yardımsever Japon yandaki bölmede kan vermek için sıraya girmişti.

Daha önce de dediğim gibi, cosplay alanı dışında resim çekmek yasak olduğundan ve güvenli önlemleri çok sıkı olduğundan başımı polisle derde sokmamak için satış yapılan salonların ve satılan eserlerin resmini çekmedim. Ama kaçak çekilmiş çok sayıda resim internette dolaşıyor. Merak eden varsa Google'la kolayca bulabilir.

Ziyaretçiler ve çizerler 20-50 yaş arasında geniş bir dağılım gösteriyor. Gelenlerin tamamı 15 yaş üstü. Çocuk yok gibi bir şey. Tüm etkinlik boyunca sadece 4 çocuk gördüm, onlar da ebeveynleri ile gelmişlerdi. Herhalde ebeveynleri etkinliğe katılmak istemiş ama çocukları bırakacak yer bulamayınca yanlarında getirmek zorunda kalmışlardı. Kesinlikle çocuklara yönelik bir etkinlik değil. İçeri girince de hemen anlaşılıyor zaten.

Dikkatimi çeken bir şey de ziyaretçilerin yaklaşık yarısı bayan. Genel olarak bayan çizerlerin sayısı erkeklerden daha fazla gibi görünüyor. Hatta Star Trek gibi bilimkurgu çizer ve yazarlarının neredeyse tamamı bayandı. Hentailerin de önemli bir kısmı bayanlar tarafından çizilmekte.

Comiket'te cosplay, roman, eşya, figür, oyun, oyuncak gibi çok sayıda ilginç şeyi bulmak münkün. Ama Comiket'in temeli doujinshiler. Japonya'da doujinshi satan çeşitli dükkanlar olmasına rağmen, bu kadar çok çeşidi doğal olarak bulmak mümkün değil, bulunsa bile fiyatları yüksek oluyor. İnsanlar genelde çok sevdikleri circle'ların yeni eserlerini tükenmeden, rahatça ve ucuza temin edebilmek için Comiket'e geliyorlar. Bu sırada dolaşırken yeni circle'lar ve doujinshiler de keşfediyorlar. Satış yapanların da amacı bunlardan para kazanmak değil. Çoğu şey neredeyse maliyetine satılıyor. Amaç benzer ilgi alanlarına sahip olan yeni insanlarla tanışıp, çalışmalarını paylaşıp hep beraber eğlenmek.

Rozen

Alışveriş
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

Ben de yukarıda görülen iki adet Rozen Maiden doujinshisini aldım. Soldaki Rozen Maiden ile Sailor Moon'u birleştirmiş olan Sailor Rose, sağdaki ise Rozen Maiden ile Keroro'u birleştirmiş olan Keroro Rozen. Her ikisi de çok iyi çizilmişti ve oldukça eğlenceliydi. Sailor Rose'un kapağı bakış açısına göre parlayan özel bir kağıda basılmış.

Gelelim cosplay kısmına. Doujinshileri inceleyip alış verişimizi yaptıktan sonra binanın terasına çıkıyoruz. Teras iki bölmeye ayrılmış. Terasın büyük çoğunluğu, şirketlerin tanıtım ve satış bölümüne gitmek isteyenlerin sıralanması için ayrılmış. Burada hangi şirketin kabinine gitmek istiyorsanız, o şirketin sırasına giriyorsunuz. Her birinde upuzun bir sıra var. Görevliler ellerinde şirketin pankartını tutup sıranın sonunu işaretliyor. Yoksa sıranın başını sonu bulmak mümkün değil. Şirket sırasından arta kalan bir alan ise cosplay için ayrılmış. Cosplay yapanlar, yani Cosplayer’lar burada resim çekmek isteyenlere poz veriyorlar. Hem resim çekmek isteyen kişi sayısı hem de cosplayer sayısı çok olduğundan, aralarda güçlükle ilerleyebiliyorsunuz.

Cosplayerların çoğu bayan. Resim çeken ziyaretçilerin ise çoğu erkek. Alandaki cosplayerlar ise sürekli değişmekte. Hepsini görmek isterseniz tüm gün burada beklemeniz lazım. Oradayken dikkatimi çeken cosplayerların bazı resimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

 

cos

Bu sene Haruhi ve Rozen Maiden oldukça popüler. Ayrıca, biteli uzun zaman olmasına rağmen alanda halen bol miktarda Sailor Moon cosplayi yapanlar vardı.

Comiket Meydan

Cosplay Alanı
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

Comiket Yol
Cosplay Alanı
(Büyütmek için üstüne tıklayın)

Yukarıda Cosplay alanını görebilirsiniz. Oldukça kalabalık olduğundan resim çekmek biraz zor. En popüler cosplayerlar genelde meydanın ortasında duruyorlar. Bu sayede çok sayıda ziyaretçi aynı anda resim çekebiliyor. Diğer cosplayerlar ise genelde alanın çevresinde sıralanıyorlar. Bu arada kış ortasında olduğumuzu belirteyim. Birçok cosplayer, dondurucu soğuğa rağmen cosplay aşkıyla yarı çıplak bile olsa soğuğa dayanıp poz vermekte.

 

bayrak

Son olarak Comiket'te dikkatimi çeken bir şey, girişteki bir Türk bayrağı oldu. Girişte çok sayıda bayrak direği var. Türk bayrağı da Japonya, Çin, Amerika ve İngiltere bayraklarından sonra yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere 5. sırada bulunuyor. Ardından da diğer ülkelerin bayrakları sıralanıyor. Türkiye'deki anime manga severler maalesef Japonya'ya kadar gelip bu etkinliğe katılamıyorlar ama Türkiye'den binlerce kilometre uzakta, dünyadaki en büyük anime ve manga etkinliklerinin gerçekleştiği bu yerde Türk bayrağı dalgalanmakta. Bu arada, dileriz Türkiye'de de bir gün on binlerce Türk çizer ve yüz binlerce Türk çizgiroman severin buluştuğu böyle ücretsiz dev etkinler düzenlenebilir. Japon mangakaları ve manga severleri görüp de imrenmemek elde değil.

 

All photos on this page were taken by Alpin on December 29-31, 2007 in Tokyo
Bu sayfadaki tüm resimler 29-31 Aralık 2007 tarihlerinde Alpin tarafından Tokyo'da çekilmiştir


   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memories Doll
2. Violet Evergarden: The Movie
3. Noblesse (TV)
4. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
5. Pretty Guardian Sailor Moon Eternal 1-2
6. Ushio & Tora (TV 2)
7. Ushio & Tora (TV)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR