Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Taslak Hazırlanması


Resimlerimi çizmek için önce CG (computer graphics/bilgisayar grafikleri) kullandım, ama daha sonra bunun çok zaman aldığını ve sadece mürekkeplenmiş bir çizimi kullanmanın daha kolay olacağını gördüm. Hangi resmi renklendirmek istediğinize karar verdikten sonra resmi temiz bir kağıda kopyalayıp dikkatlice mürekkepleyin. Büyük bir kağıt ve ince bir kalem kullanmak gerçekten ince, gevrek bir kontr elde etmenize yardımcı olabilir. Eğer mürekkeplerken dağıtırsanız mürekkep silme sıvısı ya da Photoshop'la düzeltebilirsiniz. Fazla kurşun kalem izlerini silip mürekkeplenmiş kontru mümkün olduğu kadar temizleyin. Eğer resimleri mürekkeplemekten hoşlanmıyorsanız sadece kurşun kalem kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer aydınlık/kontrast (brightness/contrast) değerlerini iyi ayarlarsanız mürekkeplenmiş çizgiler kadar kullanışlı kurşun kalem çizgileri elde edebilirsiniz. Kontru tarayıp Photoshop'la açın. Devam etmeden önce kontrunuzun RGB ( Red-green- blue/kırmızı-yeşil-mavi) modunda olduğundan emin olun. Kontrunuzu RBG moduna getirmek için üst araç çubuğundaki Resim (Image) 'den Mode (Biçim)'i ve oradan da RGB Color (RGB renkleri) ni seçin.
Birçok insan kontru resmin altında tutup daha sonra üstünü Multiply (çoğaltma)'ya ayarlanmış tabakalarla renklendirmeyi tercih eder. Bunun yanlış bir tarafı yok, hatta oldukça iyi çalışabilir, ancak bu şekilde kontru renklendirmenin hiç yolu yoktur. Kontru renklendirmek ise resme hoş bir hava katabilir. Bunu yapmak için ise kontru şeffaf hale getirmeniz gerekir, bu şekilde altını da renklendirebilirsiniz (tıpkı kontru transparan kağıda koymuşsunuz gibi). Bunu sonraki birkaç adımda açıklayacağım.

Bir şeyler yapmadan önce aydınlık/contrast değerlerini beyaz kısımlar tamamen beyaz, siyah kısımlar ise koyu siyah olacak, ama piksel piksel görünmeyecek şekilde ayarlayın. Eğer dikkat etmeyip kontrastı fazla yükseltirseniz sol üst köşedeki gibi pürüzlü bir kontr elde edersiniz. Eğer kontrunuzun pürüzlü ve çirkin değil mümkün olduğunca ince ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız dikkatli olun. Aynı zamanda taslak halindeki bölgelerin tekrar üzerinden gidip çizgileri biraz temizlemek isteyebilirsiniz. Gerçi ben genelde bunu yapacak kadar sabırlı değilimdir. Bir kere resmi küçülttüğünüz zaman kontrunuzdaki hatalar o kadar da belli olmayacaktır zaten. Benim mürekkeplemem utanç verici biçimde pasaklıdır, ama renklendirmeden bırakmadığım sürece kimse fark etmez. ^_^;

Şimdi, yeni temizlenmiş kontrunuzu transparan hale getirmek için öncelikle bütün tuvali seçin. Bütün dış tabakayı kopyalayıp soldaki gibi bir tabakanın üzerinde yapıştırın. Bu şekilde elinizde kontrunuzun iki kopyası olacak, arka plan tabakası ve Tabaka 1 (Layer 1). Arka plan tabakasını silin ve Layers (Tabakalar) mönüsünden New Background (Yeni arka plan)'u seçerek yeni, boş, beyaz bir tabaka açın. Elinizde boş bir arka plan ve üzerinde kontrunuzun bulunduğu ayrı bir tabaka olmalı.

Sonra, üst tabakalar (floating layers) penceresinden Channels (kanallar) menüsüne gidin. En soldaki, kesik çizgili çembere benzeyen bir düğme olan "Load Channel as Selection" (kanalı seçilen olarak yükleme) düğmesini tıklayın. Bu düğme sayesinde resimdeki bütün beyaz alanlar seçilir, böylece sihirli değneği (magic wand) kullanmak zorunda kalmazsınız. Ne pahasına olursa olsun sihirli değneği kullanmaktan kaçının (eğer deneyimli değilseniz ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız)! Gerçekten son derece dağınık bölgelere yol açabilir. Bu aracı kullanıp beyaz bölgeleri seçen ve direkt olarak boyamaya çalışan çok fazla insan gördüm, bu iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak kontrun etrafında korkunç beyaz noktalar bırakır. sihirli değneği, eğer nasıl doğru düzgün kullanılacağını bilmiyorsanız kullanmamaya çalışın. Her neyse, "Load Channel as Selection" düğmesini tıkladıktan sonra bütün beyaz alanlar kesik çizgilerle kaplanacak.

Arka plan tabakasının değil Tabaka 1'in seçildiğine emin olun ve delete (sil)'e basın. Bu resimdeki bütün beyaz alanları silip sadece siyah kontru bırakacaktır. Resmi seçmeyip kesik çizgilerin yok olmasını ve sadece kontrun kalmasını sağlayın. Kontrun oldukça solgun olduğunu göreceksiniz, merak etmeyin, bunu düzeltmek oldukça kolaydır.:)

Layers mönüsündeki kutucuğu soldaki gibi tıklayıp Tabaka 1'i "Preserve Transparency" (transparanlığı koruma)' ya ayarlayın. Bu olan çizgilerin üzerini boyayıp onları karıştırmadan üst kısmı boyamanızı sağlar. Bu oldukça kullanışlı bir özelliktir.:) Büyük bir fırça seçip büyün resmin üzerini saf siyah ile boyayın. Kontr eski, koyu şekline geri dönecektir.:)

İşte, şimdi renklendirilmeye hazır, temiz, transparan bir kontrunuz var.:)

Bu sayfadaki bilgiler Julie Dillon tarafından hazırlanıp, Dame SailorSpike
tarafından tercüme edilmiş ve sayfa Yui tarafından düzenlenmiştir. Julie Dillon'ın izni altında sitemizde yayımlanmaktadır.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Bubble
2. Kimetsu no Yaiba
3. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
4. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)
5. Belle: Ryuu to Sobakasu no Hime
6. Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time
7. Yuukoku no Moriarty

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Hellsing Ultimate
2. Himouto! Umaru-chan
3. Kanojo to Kanojo no Neko
4. Claymore
5. Brynhildr in the Darkness
6. Fist of the North Star
7. Recorder to Randoseru

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Death Note
2. Steel Ball Run
3. Berserk
4. Kaichou Wa Maid-sama!
5. NANA
6. Skip Beat!
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2022 Anime.GEN.TR