Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Renklendirme Ve Gölgelendirme 1


Arka plan tabakası ile kontr tabakası arasında yeni bir tabaka oluşturun. Bu yeni tabaka ten için olacak (Pekala, önce hangisini istiyorsanız ondan başlayabilirsiniz ama ben genelde ten veya saçlardan başlarım) :) Birçok insan boyanacak alanı seçmek için sihirli değnek (magic wand) aracını kullanır, ama ben sihirli değneğin yetersiz olduğunu ve isabetli olmadığını gördüm. Ayrıca, işin sonunda elinizde doldurulması gereken beyaz alanlar kalıyor. Bunun yerine polygonal lasso (çokgen kement)'yu kullanarak renklendirmek istediğiniz alanları seçin. Biraz daha zaman almasına rağmen bence uzun vadede en iyi çalışan budur. Kontrdaki boşluklar ve can sıkıcı beyaz alanlar hakkında endişelenmek zorunda kalmazsınız. Yapmak istediğiniz, boyamak istediğiniz renkle kontrun üzerinden gitmektir. Bir kere seçtiğiniz bölgeyle başladıktan sonra sonuna kadar duramayacak olsanız da büyük ve karmaşık bölgelerde bu bir sorun olabilir. Eğer bu bir sorun olursa pen (kalem) aracı da işinizi görecektir. Bazen, detaylı saç gibi karmaşık alanlar problem olsa da sadede sabırlı olun ve sihirli değnek aracını kullanmadığınız için harcadığınız fazla zamandan memnun kalacaksınız.:)

Bir kere bütün cildi (ya da hangi bölüm üzerinde çalışıyorsanız onu) seçtikten sonra paint bucket (boya kovası) ile içini doldurun. Eğer renkleri seçerken problem yaşıyorsanız internetten güzel ten rengine sahip resimler arayın ve eyedropper(göz damlalığı) aracını kullanarak kopyalayın. Eğer renk kötü bir taramadan aldığınız için çok solgun görünüyorsa istediğiniz gibi görünecek şekilde ayarlayın. Ayrıca, rengi resme uygulamadan önce ışıklandırmanın nasıl olacağını düşünün. Normal gün ışığı mı olacak yoksa karanlık mı? Resmin nasıl bir ruh halinde olmasını istiyorsunuz? Seçtiğiniz renkler resmin tamamının verdiği hissi etkileyecektir, bu yüzden renklendirmeden önce bütün bunları hesaba katın.

Sonra, resmin diğer bölgelerini seçin ve renklendirin. Bütün renkleri ayrı bir tabakaya aktardığınızdan emin olun, en azından iki renk birbirine dokunmasın. Bu gölgelendirmede epey kolaylık sağlayacaktır.^_^ Söz açılmışken, bütün önemli alanları renklendirmeden gölgelendirmeye başlamayın. Bu şekilde renklerin iyi uyup uymadığına karar verebilirsiniz. Eğer saçı önce gölgelendirip daha sonra arka plan için seçtiğiniz renklere uymadı diye rengini değiştirmek can sıkıcı olabilir.
Bu resimde yumuşak bir ışık olmasını istediğim için açık ve hafif solgun renkler kullandım. Renk seçiminin resmin genel havasını etkileyeceğini unutmayın ve renklendirmeye yeterince zaman harcayın. Ben genelde saç, ten ve elbiseler için seçtiğim renkleri kombinasyondan hoşlanana kadar tekrar tekrar ayarlamakla zaman harcarım.

Bütün ana renkler uygulandığına göre geri dönüp gölgelendirmeye başlayabiliriz. Ben genelde ten veya saç ile başlarım, çünkü bence daha eğlenceli.:) Layers floating(Üstteki tabakalar) mönüsünün üstündeki Preserve transparency (transparanlığı koruma) kutusunun işaretli olduğuna emin olun! Bu çok önemlidir çünkü bu şekilde daha önce boyadığınız alanları çizgilerin üstünden tekrar gitmeden boyayabilirsiniz. Bu gölgelendirmeyi oldukça kolaylaştıracaktır. Üzerinde çalıştığınız taban rengin daha koyusunu seçin. Eğer güzel bir renk seçmekte zorlanıyorsanız diğer resimleri referans alın. Ben her zaman gölgelendirmeme yardımcı olmaları için diğer anime resimlerini kullanırım, özellikle daha karmaşık ışık dokuları için. Ben gölgelendirirken bir grafik tableti kullanırım, ama bir çok kişi fare kullanmak zorunda. Fare ile pürüzsüz görünüm elde etmek için, serbest kalem (pen) aracını kullanıp gölgeleri serbestçe belirleyip boyayabilirsiniz (pasaklı olmasına ve uzun zaman almasına rağmen ben bunu kullanırım...) ya da çokgen kement (polygonal lasso) 'yu kullanarak gölgelendirmek istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Gölgeleri eklemek için bir çok yöntem vardır, siz istediğinizi seçebilirsiniz. Sadece denemeyi ve sabırlı olmayı unutmayın, çünkü gölgeleri istediğiniz gibi şekilli ve pürüzsüz elde etmeniz biraz zaman alabilir.

Genelde, özellikle ten ve saç gibi bölgelerde her taban renk için bir gölgelendirme tabakası kullanmanız iyi bir fikir olabilir. Diğer gölge tabakalarını eklemenin yanı sıra ten renklerini de biraz düzeltip daha az tekdüze hale getirdim. Bunu yapmak için, değiştirmek istediğiniz rengi eyedropper (göz damlalığı) aracıyla seçip yukarıdaki Image (resim) mönüsünden Replace Color (renk değiştir) 'e gidin. Daha önceden yaptığınız gölgelemeyi bozmadan rengi değiştirebilirsiniz. ^_^

Yüzü gölgelendirmeyi bitirdikten sonra başka bir bölgeye geçin. Ben sonraki adımda saçı yapmayı seçtim, çünkü daha önce de söylediğim gibi saçı renklendirmeyi seviyorum.:) Saçı da yüz ile oldukça benzer bir şekilde; taban rengin daha koyu bir tonunu seçip gölgeleri doldurarak gölgelendirdim. Tutarlı bir ışık dokusu izlediğinize emin olun. Mesela, eğer ışık yüze soldan geliyorsa resmin diğer kısmında da soldan geliyormuş gibi görünmesine dikkat edin. Gölgelerin düştüğü alanlara dikkat edin ve ona göre gölgelendirin. Başka bir resimden referans almanın asla zararı olmaz.

Eğer istiyorsanız, başka bir gölge tabakası ekleyip daha fazla derinlik katabilirsiniz. Işıklandırma eklemekte de serbest olun. Ben bu resimde ışıklandırma kullanmadım çünkü saçın buna ihtiyacı varmış gibi gelmedi, ancak eğer ışıklandırma uygulayacaksanız saçın üzerine ayrı bir tabaka koymayı öneririm. Işıklandırılmış bölgelerin gölgeli alanların üzerine düşmesi saçı (ya da herhangi bir şeyi) gerçekten çok parlak gösterir ve eğer ayrı tabakalarda iseler onları üst üste getirmek daha kolaydır. Böylece eğer beceremezseniz olan gölgeyi mahvetmemiş olursunuz.;)

Bu sayfadaki bilgiler Julie Dillon tarafından hazırlanıp, Dame SailorSpike
tarafından tercüme edilmiş ve sayfa Yui tarafından düzenlenmiştir. Julie Dillon'ın izni altında sitemizde yayımlanmaktadır.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Bubble
2. Kimetsu no Yaiba
3. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
4. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)
5. Belle: Ryuu to Sobakasu no Hime
6. Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time
7. Yuukoku no Moriarty

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Hellsing Ultimate
2. Himouto! Umaru-chan
3. Kanojo to Kanojo no Neko
4. Claymore
5. Brynhildr in the Darkness
6. Fist of the North Star
7. Recorder to Randoseru

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Death Note
2. Steel Ball Run
3. Berserk
4. Kaichou Wa Maid-sama!
5. NANA
6. Skip Beat!
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2022 Anime.GEN.TR