Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Adult Manga: Culture & Power in Contemporary Japanese Society

Yazar: Alpin

Adı: Adult Manga: Culture & Power in Contemporary Japanese Society
Yazar: Sharon Kinsella
Adres: Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ve ODTÜ Kütüphanesi
Basımevi: Curzon
Dil: İngilizce
Basım Yılı:
2000
Bulan ve İnceleyen:
Alpin

Yale Üniversitesi sosyoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Dr. Sharon Kinsella bu kitabında manga'yı bir masaya yatırılıp bir çok açıdan bir batı kadının gözüyle inceleniyor. Manga'nın sosyal ve kültürel tarafları üzerine olan incelemelerin yanısıra manga tarihçesi, manga üretim basamakları gibi oldukça önemli konularda da ansiklopedik bilgi veriyor. Kitapta ayrıca yaoi, dojinshi ve otaku gibi kavramlar ve etkileri inceleniyor.

Kitabın "ansiklopedik" bölümleri oldukça ilgi çekici ve faydalı. Bu bölümlerden bulunması oldukça zor bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ama kitabın geri kalanı için pek iyi şeyler söyleyemiyorum. Kitapdaki "bazı yorumlar" o kadar iç karartıcı ki manga üzerine deneyimi olmayan biri kitabı okuduktan sonra manga yüzünden yakında Japonya'nın sonunun geleceğini sanabilir. Her ne kadar bayan yazarımız bu gerçeklere ulaşmak için çok çalışmış olduğunu, manga artistlerinden birşeyler öğrenebilmek için barlarda sabahlayıp bazı sanatçıların sakıntılıklarına katlanmış olduğunu ve hatta deri kırbaçlı ve elbiseli kızlarla düzenlenen ve polisler tarafından basılan grup sex partilerine bile katılmış olduğunu kitabında açıkca belirtmiş olsa da....

Kitaptaki tarihçe genelde politik manga'ların gelişimi üzerine yoğunlaşmış. Ayrıca kitapta çok sayıda politik manga incelemesi mevcut. Bu incelemelerde özellikle 60 ve 70'li yılların mangaları ele alınmış ve genel olarak bu dönem manga'larının solcu ve özellikle de Marksist düşünceyi yansıttığı savunulmuş.

Kitabın yazarı olan Dr. Sharon Kinsella ile karşılıklı yazışıp manga'lar ve kitabı hakkındaki bazı sorularımı iletme fırsatı bulmuştum. Bunlardan biri de tarihçenin neden özellikle politik konuları ele aldığı ve bunları sol ile özdeşleştirdiği hakkındaydı. Bu konuda kendisinden gelen yanıtı aynen aşağıya aktarıyorum:

Dear Alpin,

I agree entirely, there is a lot more to manga than the leftist and Marxist aspects of its 60s origins. You will see that I don't deal in that book with girls manga at all for example. Though of course there were and are many more aspects to manga than those that I deal with in my book I do nevertheless feel that the connection between manga and the postwar left is a critical factor in the development of the medium overall and of the industry, and so I chose to explore and discuss that aspect in detail and give it central importance.

Açıkcası ben bu kitapta ve özellikle de tarihçede Shoujo eserlerininde yer almasını beklerdim, çünkü yazarımızın asıl uzmanlık alanı Shoujo'lar ve etkileri. Bu konuda, takip ettiğim çok sayıda bilimsel makale yayınlamış olan yazarın kitabında bu konuya çok az değinmiş olması beni biraz üzdü. Ama beni asıl üzen tarafı günümüz gelişmelerine ve geleceğe genelde kötümser gözle bakılmış olmasıydı. Manga konusundaki sayılı akademik incelemelerden biri olan bu kitabın sadece kötü gelişmeler yerine iyi gelişmeleri de kapsaması isterdim, ama malesef bu konularda çok yüzeysel bilgi verilip geçiştirilmiş. Sonuçta kitap yoğun olarak manga'nın sorunlarını anlatıyor. Kitapta işlenen otaku paniği, manga satışlarının düşmesi, Lolita Kompleksi, manga seven bir seri katilin kızları neden öldürdüğü, sarin gazıyla metroda çok sayıda kişiyi öldüren bir tarikatın manga bağlantısı, manga'ları sansürleme çalışmaları, manga'nın sosyal bozulmaya etkisi, günümüz manga sanatçılarındaki hırs yetersizliği, yeteneksiz sanatçılar vb. konular bu negatif bakış açısının boyutlarını yansıtmaya yeter sanırım.

Sonuç olarak kitap politik manga'lar konusunda oldukça detaylı bir tarihçeyi barındırıyor. Ayrıca editörlerin sanatçılarla yaptıkları toplantılardan, manga'nın en son matbaa'dan çıkışına kadar ki üretim basamakları oldukça güzel bir şekilde anlatılmış. Ama kitabın geri kalanını sadece manga konusunda bir birikimi olanların okumasını tavsiye ediyorum. Aksi takdirde manga dünyasındaki problemlerin arasında boğulabilirsiniz. Bence, eğer sizin bu konulara özel bir ilginiz yoksa, bu bölümleri okuyup taa Japonya'daki bazı kişilerin sorunlarıyla canınızı sıkmayın. Zevk aldığınız sürece manga'larınızı okuyun ve tadını çıkartın. Bu yazıyı hazırladıktan sonra ben de okurken çok büyük zevk aldığım Love Hina manga'larımı okumaya devam edeceğim. Bırakın bu sorunlarla, bu sorunların muhatabı olan firma ve sanatçılar ilgilensin.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Bubble
2. Kimetsu no Yaiba
3. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
4. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)
5. Belle: Ryuu to Sobakasu no Hime
6. Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time
7. Yuukoku no Moriarty

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Hellsing Ultimate
2. Himouto! Umaru-chan
3. Kanojo to Kanojo no Neko
4. Claymore
5. Brynhildr in the Darkness
6. Fist of the North Star
7. Recorder to Randoseru

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Death Note
2. Steel Ball Run
3. Berserk
4. Kaichou Wa Maid-sama!
5. NANA
6. Skip Beat!
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2022 Anime.GEN.TR