Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Captain Tsubasa


İçindekiler

İngilizce Adı: Captain Tsubasa
Yapıt: Oyun ,Manga ve Anime 
Yapımcı Şirket: Toei Doga
Yönetmen: Hiroyoshi Mitsunobu 
Yazar: Yoichi Takahashi (Manga)
Tür: Spor


Hikaye modern Japonya'da geçer. İlk bölüm Tsubasa Ozara'nın annesiyle beraber Nankatsu Şehrine taşınmasıyla başlar. Serinin ana karakteri olan Tsubasa büyük bir futbolcu olmayı hayal eden yetenekli bir çocuktur. Bütün seri Tsubasa'nın değişik turnuvalarda oynadığı maçlar üzerine kurulmuştur.

Kaptan Tsubasa serisinin Türkiye'de gösterilen bölümleri; naif çizimleri, daha küçük yaş grubuna hitap etmesi ve cinselliğe yer vermeyip futbol sahası odaklı bir anlatım geliştirmesiyle türünün diğer örneklerinden ayrılır. Yurtdışında gösterilen devam bölümlerinde ise bu özgün yapı bozulmuştur.

Seri boyunca olaylara heyecan ve renk katma adına fizik kanunlarından feragat edilmiştir.. Sahada koşan futbolcuların rakip takımın kalesini üst direkten başlayarak yavaşça görmeye başlaması veya topun gol olduktan sonra bile ağa yapışmış halde uzunca bir süre dönmeye devam etmesi gibi enstantaneler hafızalara kazınmıştır.

Tsubasa serisi yarattığı karakterler bakımından da incelemeye değer bir dizidir. Tsubasa ve takım arkadaşlarının yanı sıra neredeyse bütün rakiplerinde diğer "sıradan" oyunculardan farklılık gösteren ve maçı Tsubasa ile teke tek bir mücadele haline getiren oyuncular vardır. Neredeyse bütün karakterlere saha dışında da hayat katılarak derinlik kazandırılmıştır, örneğin Hyuga'nın ailesinin durumu veya Misugi'nin kalp hastalığı.

Kaptan Tsubasa kazanma hırsını ve başarıya ulaşmanın mutluluğunu anlatsa bile sporun birleştirici yönünü ihmal etmeyerek "kazanmak herşey değildir" mesajını da içermektedir. Misugi'nin maç sırasında  kalp rahatsızlığının nüksettiği bölümde Tsubasa'nın maçı bırakarak rakibinin yardımına koşması gibi olaylarla bu mesaj pekiştirilir.

Dünyada Tsubasa

Tsubasa çizgi filmi özellikle futbolun sevildiği ülkelerde çok beğenilmiştir. Bu sebeble ABD gibi futbolun yaygın olmadığı ülkelerde pek bilinen bir çizgi film değildir. Dünya üzerinde ise Brezilya'dan Pakistan'a kadar geniş bir hayran kitlesi toplamayı başarmıştır.

Tsubasa ülke değiştirirken isim de değiştirmiştir. İtalya'da Benji, Pakistan'da Majit olmuş ama yine de genç kalpleri fethetmiştir.

Yaratıcısı


Yoichi Takahashi 7 Temmuz 1961'de doğdu. Lise yıllarından itibaren çeşitli mangalar çizmeye başladı. Yoichi'nin tanınması ise Captain Tsubasa mangası ile 1980 yılında Shonen Jump ödülünü almasıyla gerçekleşti. 1983 ise Tsubasa için çok önemli bir yıl oldu. Manga'nın başarısını farkeden Toei, Tsubasa'yı çizgi dizi haline getirdi. Büyük bir başarı gösteren çizgi film 128 bölüm devam etti.

Yôichi Takahashi'nin diğer eserleri ise Tsubasa no densetsu" (tenis, 1988), Ace (baseball, 1989) and Chibi (boks, 1992) gibi başka spor dallarını anlatan mangalar da yapmıştır.
İçindekiler


Kaptan Tsubasa tanıtım sayfaları ve resim arşivleri Hachiman tarafından CrackerJack'in yardımlarıyla hazırlanmıştır. Video arşivi için Holly e Benji sitesine ve resim arşivi için La Pagine de Captain Tsubasa 'ya teşekkür ederiz. Captain Tsubasa copyright © 1981 of Yoichi Takahashi, all rights reserved.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Himouto! Umaru-chan
2. Kanojo to Kanojo no Neko
3. Claymore
4. Brynhildr in the Darkness
5. Fist of the North Star
6. Recorder to Randoseru
7. A.D. Police

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2021 Anime.GEN.TR