Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Gundam'ın Bugünü ve Geleceği Üzerine Bir Söyleşi

Yazar: Akuma_Blade

SUNRISE YÖNETİM KURULU ÜYESİ YASUO MIYAKAWA RÖPORTAJI[1]

Gundam Unicorn

Gundam Unicorn

Gundam: The Origin

Gundam SEED Destiny

© Kadokawa Shoten, Gundam Ace, Sunrise, Del Rey

SORU: Görünen o ki 2006'nın sonlarından itibaren UC[2] hayranları nihayet sevinebilecekler.

CEVAP: Gundam SEED'in başlangıcından 4 yıl kadar sonra, elimizde 2 büyük kategori tuttuğumuzu görüyoruz. İlki Universal Century ve diğeri de Cosmic Era[3]. Uzun bir zamandır UC için yeni öyküler yapamadık ama nihayet şimdi, Harutoshi Fukui'nin hazırlandığı bir roman, Gundam Unicorn geliyor. Biliyorsunuz, Gundam normalde görsel animasyon prodüksiyonları olarak başladı. Bizse yeni bir roman projesine başladık. Bugüne dek animasyonlara çok da bağlı kalmadan gerçekten iyi birşeyler yapmak istedik. Bugün 30'larındaki insanlar Gundam evreni ile ilgili yazılmış romanları okumaya halen tutkuyla bağlılar. Bu basitçe, sadece bir animenin romanlaştırılması olarak algılanmamalı. Bu çalışma yeni bir öykü sunuyor. Klasik serinin hayranlarına geri dönmek için yeni bir yol olarak bunu seçtik.

SORU: Bu proje için uzun zamandır çalışıldığını duyduk. Bizi ne tür bir drama bekliyor?

CEVAP: Evet, bu proje için uzun zamandır çalışıyorduk. Nihayet bunu duyurabildik. Bu bildiğiniz UC evreninde geçen bir öykü ama Kidou Senshi Gundam ya da Zeta Gundam ile aynı zamanda değil. Örneğin, Amuro ve Char görünmeyecekler. Gerçeği söylemek gerekirse, bu bir drama ve iç acıtıcı bir öykü. Bu çalışmayı önceki yaptığımız serilerle aradaki boşlukları doldurmak için yaptığımız bir iş olarak da görmeyin. Bu yeni Gundam'ımızın öykü ve konsepti Bay Fukui tarafından hazırlandı. Yoshikazu Yasuhiko karakterleri tasarladı ve Hajime Katoki de mecha tasarımlarını yaptı.

SORU: Yani projeler şimdilik Fukui'nin romanı etrafında şekillenecek.

CEVAP: Evet, hazırladığımız diğer şeylerin roman yayımlandığında ortaya çıkmasını istiyoruz. Uzun bir roman olabilmesi mümkün. Romanı TV serisine ya da filme uyarlamadan önce gelen tepkileri dikkatli bir şekilde incelememiz gerekiyor. Bizim öncelikli amacımız romanı okuyanların zamanlarını hoşça doldurabilmektir.

SORU: Niçin UC hayranları için farklılaşan yaklaşımlar kullandınız?

CEVAP: Biz Gundam için çok farklı konseptler yarattık. Fukui'nin şu an hazırladığı Gundam atmosferi yaklaşık 30 yıl önce bıraktığımız noktaya dönmeyi amaçlıyor; zira, Gundam 27 yıl önce yaratıldı. Bu romanı şu anda 30'lu yaşlarında olan ilk Gundam hayranların okumasını istedik. Bu çocukluğunda gördüğünüz bir filmin devamı niteliğindeki bir romanı okumaya benziyor.

SORU: Her nesil için farklı bir anlatım vasıtası. Aynı şekilde, Yasuhiko'nun Gundam: The Origin isimli mangası da serinin ilk hayranları açısından mutlaka okunması gereken bir çalışma.[4]

CEVAP: Evet, Bay Yasuhiko'nun ilk seriyi yeniden anlatımı ve Fukui'nin yeni UC Gundam romanı. Bu iki çalışma 30'larındaki hayranlara hediyelerimiz.

SORU: Peki ya Gundam SEED hayranları hakkında neler planlıyorsunuz? Uzun metrajlı bir anime filmi duyurulmuştu.[5]

CEVAP: Gundam SEED nasıl olursa olsun birçok insanın destekleyeceği bir seri. Biz şu an kaliteyi arttıracak yeni bir prodüksiyon ile uğraşıyoruz. TV serinde olduğu gibi filminin aslının birebir uyarlaması olmasını istemiyoruz. Ben isterim ki Gundam SEED hayranları izledikleri serileri 20 yıl sonra bile şimdiki UC hayranları gibi desteklemeye devam edebilsinler. Bu nedenle, yapmak istediğim seriyi bugün UC'nin anıldığı gibi duracağı bir noktaya getirmek. Eğer bunu yapabilirsek neden 20 yıl sonra Gundam SEED hala desteklenen bir seri olmasın ki? Tıpkı şimdilerde UC'nin hala arkasında durulan bir seri olması gibi. Bunu sağlamak için, hayranlara sağlam birşeyler sunmamız lazım.

SORU: Gundam SEED serilerinin en büyük başarılarından birisi de Gundam'ın nihayet bayan seyircileri de kendine çekmeye başlaması oldu. Bayan hayranların ileride de SEED yapımlarını destekleyeceklerini düşünüyor musunuz? Bu konuda bir muğlaklık var mı?

CEVAP: Evet, var. Stargazer gibi yapım yarattık ama halen çok fazla Cosmic Era hikayesi yok. Öncelikle, bunun üzerinde çalışmamız lazım. Gelecek sene gösterime girecek nihai özel sürümün ardından daha fazla hikaye sunmamız gerekiyor.

SORU: Bandai Başkanı Ueno'nun yeni bir Gundam serisinin plandığını açıklamıştı. Bu konuda herhangi bir şey söylemek ister misiniz?

CEVAP: Birkaç gün önce şirkete giriş sınavları düzenledik. Mülakatlara SEED yapımlarını sevdiklerini söyleyen pek çok kişi geldi. SEED hayranları artık yapım kadrolarına dahil oluyor. Bu yapımları seven hayranların bulunması önemli bir hadise. Ancak status quo Gundam'ın bir 10 yıl daha ayakta kalmasına izin vermeyecektir. Yeni hayranlar yaratmamız gerekiyor. Yeni Gundam bunun için var. Bir Cosmic Era ya da bir Universal Century yapımı olmayan bu yeni Gundam ile yeni hayranlar kazanacağımızı düşünüyoruz. Gundam'ı yaratan şey süreğen olarak yeni öğelerin sunulmasıdır.

SORU: Gundam'a yeni bir kimlik kazandırmak gibi mi?

CEVAP: Öncelikle, ilk Gundam ve bunu izleyen yapımlar var. Şimdi ise yeni Gundam Unicorn yaratıldı. Yeni insanlar Gundam'ın hikayesini kullanarak yeni hikayeler yaratıyorlar. Gundam, buna imkan sağlayan eşsiz bir yapıya sahip. IT sektöründeki Linux gibi. Gundam 30 yıldır var ve pek çok insan Gundam'dan çeşitli formlarında zevk almayı başardı. Bu nedenle geçmişte takılı kalmayıp yeni fikirleri ortaya koyabiliyoruz. Bence Gundam'ın 30 yıldır ayakta kalmasının nedeni bu.

SORU: Bu şekilde bakacak olursak, Gundam'ın yabancı pazarlarda da şansı var mı?

CEVAP: Kuzey Amerika pazarı zor bir pazar. Gundam, savaşı Amuro ve Kira gibi özlerinde savaş karşıtı karakterler üzerinden betimler. Bu tip karakterler ve savaşın acımasızlığının vurgulanması savaş karşıtı temalara eğilimi de beraberinde getirir.[6] Amuro gibi bir ana karakter Kuzey Amerika pazarında kabul görmez. Bu pazar için ana karakterlerin ülkeleri için savaşan insanlar olmaları gerekir. Eğer Kuzey Amerika pazarı için bir Gundam yaratacak olursak bu Gundam, Japonya'nın savaş karşıtı Gundam'ından daha farklı olurdu. Böyle bir çalışmayı Gundam olarak adlandırabileceğimizden bile şüpheliyim. Animeyi Kuzey Amerika pazarına doğrudan sunmaktansa bu pazarın Gundam'ın hikayesini dolaylı yollardan anlamasını isteriz. Gundam'ı video oyunları ile tanıtıp ardından animeye yönlendirmek gibi.

SORU: Internet üzerinden dağıtıma nasıl bakıyorsunuz?

CEVAP: Yerel olarak, Bandai Channel bunu iyi bir şekilde gerçekleştiriyor. Ayda 2 milyonun üzerinde bölüm satıyoruz. İkinci aşama bu satış formatını Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında nasıl gerçekleştirebileceğimizi bulmak. Geleneksel TV yayınından farklı bir tarz bulmamız gerekiyor. Örnek olarak, ilk Gundam serisi Kore pazarında yayımlanmadı. Oysa ki, ilk Gundam ile ilgili yan ürünlerin satışı bu pazarda gittikçe artıyor. Bunun nedeni de internet üzerinden illegal dosya paylaşımı. İllegal materyalin dağıtımını engellemek için söz konusu pazarlara, o pazarın kendine özgü kültürü ve (fiyatlandırma açısından) piyasası ile uyumlu materyalleri resmi olarak sunmamız gerekiyor.


Çevirenin Notları:

[1] Yasuo Miyakawa, Bandai'ye 1981'de katıldı. Gunpla departmanında ilk olarak satış bölümünde ardından da oyun yapımcısı olarak olarak çalıştı. 1999 yılında Sunrise'a geçti. Şu anda Sunrise'da yönetim kurulu üyesi ve Gundam SEED serilerinin yapımcısıdır.

[2] Klasik "Universal Century" serileri.

[3] Gundam SEED serilerinin geçtiği alternatif evren.

[4] Soru orjinal Kidou Senshi Gundam'ın yeniden kurgulanarak uzatılmış roman serisini hatırlatıyor.

[5] Gundam SEED Destiny'nin film versiyonu.

[6] Kidou Batouden G Gundam'ı anımsatan bir cümle.


Bu yazı Akuma_Blade tarafından, Gunota Headlines sitesinesinde yer alan röportajdan Türkçe'ye çevrilmiştir. Sayfa düzeni Arda tarafından hazırlanmıştır. Lütfen alıntı yaparken orijinal metne, siteye ve tercümeyi yapan editöre atıfta bulunmayı unutmayın.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Pluto
2. A Silent Voice
3. Ride Your Wave
4. Suzume no Tojimari
5. Watashi no Shiawase na Kekkon
6. Bright: Samurai Soul
7. When Marnie Was There

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2024 Anime.GEN.TR